اعضا+// با دادرسان خوش اخلاق باشید تا خاطره ی خوبی برایشان بجا بگذارید و باعث جذبشان شوید/ گفتگو با علیرضا نوری صفت عضو فعال استان تهران

طرح ملی دادرس با هدف تربیت دانش آموزان آماده در شرایط سخت توسط سازمان جوانان هلال احمر تدوین و از سال (۱۳۹۳) به اجرا در آمد. این ویژه دانش آموزان پایه هشتم است که با مهارت های مختلف از جمله پناه گیری و خروج ایمن، ارزیابی و کنترل علایم حیاتی، احیای قلبی ریوی، کنترل خونریزی، پانسمان و بانداژ، آتل بندی، حمل مصدوم، اطفا حریق و اسکان اضطراری آشنا می شوند و پس از گذراندن این دوره ها، دادرسان در مسابقات منطقه ای و سپس شهرستانی و استانی حاضر شده و به مسابقات کشوری راه می یابند

این دوره از مسابقات  با پشتکار و حمایت سازمان جوانان هلال احمر چهارمین المپیاد آماده در اردوگاه مهر بندر انزلی در شهریور ماه ۹۵ برگزار شد. در چهارمین المپیاد آماده رویکردهای بسیار ارزشمندی از سوی معاونت دانش آموزی و تیم راهبریشان صورت پذیرفت .یکی از نقطه های قوت این المپیاد رسیدن به اصل استراتژی ۲۰۲۰ و استفاده از جوانان در مبحث قضاوت و داوری در کنار سرداوران بود.از نقطه های قوت دیگر می توان به برگزاری جام بشردوستی ، کلاس بشردوستی و آشنایی با نهضت صلیب سرخ و هلال احمر اشاره کرد.

داوران برگزیده استانی و نفرات برتر کشور در مسابقات رفاقت مهر  که پا در عرصه قضاوت و کسب تجربه نهادند و در چهارمین المپیاد آماده حضوری دلنشین داشتند.

حال با یکی از کمک داوران چهارمین المپیاد آماده کشوری سازمان جوانان هلال احمر به گفتگو نشسته ایم:

سلام لطفا خودتون رو معرفی کنید ؟

علیرضا نوری صفت هستم

دانشجوی دکتری حرفه ای دامپزشکی

دبیر و رابط خبری جوانان شهرستان ورامین

عضو اصلی  شورای مرکزی مجمع دبیران و دبیر کمیته روابط عمومی مجمع جوانان استان تهران

از چه سالی وارد هلال احمر شدید و چه هدفی را دنبال می کنید؟

به واسطه ی حضور  تمام خانواده ام در هلال احمر باید  سال ورود را از کودکی  دانست؛ اما اولین مرتبه  که فرم جوانان  را پر کردم ۷سال سن داشتم. هدف اصلی من را پرداخت  زکات  سلامتی خودم میدانم.اعتقاد دارم هر نعمتی  زکات خود را دارد،  که میتوان این زکات را در خدمت به دیگران و آبادانی کشور خلاصه کرد که در کنار آن می توان به پیشرفت هم رسید.

چهارمین دوره المپیاد آماده را چه طور دیدید؟

المپیاد آماده دادرس برای من چهره ای جدید ،چهره ای به  شکل قضاوت واجرای عدالت داشت .

فرصتی بود  که معاون دانش آموزی سازمان جوانان هلال احمر و  اساتید  به ما جوانان داده بودند  تا بتوانیم خودی نشان دهیم .کار خوب  یا بد ما نظر بزرگان است اما  درس های زیادی از اساتید آموختم ؛ درس هایی که جدا از مباحث امدادی بود. درس هایی چون  خوش اخلاقی،درس بزرگی به نام لبخند که یادگار جناب استاد مجید زارع بود

از خاطرات شیرین و تلخی که در این دوره داشتین شرح دهید؟

بودن در جمع جوانان هم سن خود هر لحظه اش خاطره است

اما  زیباترین خاطره ام برای روز های پس ازالمپیاد است

خاطره ای که به سبب درس استادم برایم محقق گردید.

در اولین روز مسابقات استاد زارع  فرمود با دادرسان خوش اخلاق باشید تا خاطره ی خوبی برایشان بجا بگذارید وباعث جذبشان شوید.تنها چند روز پس از  اتمام المپیاد  شخصی ناشناس به من پیام داد و‌خود را امیر حسین نامید.کمی خجالت  زده بود  اما به هر اسراری  خود را برایم معرفی نمود.زمانی که از  امیر حسین نوجوان پرسیدم که چگونه مرا یافته ای  مسیر را اینگونه شرح داد:

«من اینقدر مشتاق بودم باهاتون حرف بزنم ،رفتم داخل آی دیه مدیر کانال المپیاد اسم و فامیلیتون رو پرسیدم بعد رفتم تو اینستاگرام گشتم بعد پیداتون کردم بعد از اونجا رفتم داخل کانالتون بعد از داخل کانالتون اومدم شخصی تلگرام تون ، راه سختی رو طی کردم»

و وقتی  دلیل طی نمودن این راه را از او جویا شدم با  صداقت و در عین  سادگی  و خجالت گفت:

«تو داورا از اخلاق و رفتار شما و یه داور دیگ خیلیییییییی خوشم اومده بود»

این کار امیر حسین بسیار برایم  جالب بود وخاطره ی امیر حسین باوفا  و درس استاد را هیچ وقت فراموشم نخواهد شد

چه صحبتی با دادرسان و خانواده های آنان و جامعه دارید؟

اول خودسازی کرده و پس از آن خدمت به خلق  را ‌جدی بگیرند.خدمتی که با تخصص و برای سلامت جان انسان ها  و تکریم آنها انجام گیرد خدمتی ستاره دار و عالیست.

هرنوجوان می تواند در کنار صدها آموزشی که در هر زمینه ای می بیند خود ،خانواده و آینده ی جامعه خود رابا  فراگیری  این مباحث تضمین نماید و امید وار هستم همه ی  جامعه به این نتیجه برسند که آموزش امداد و تلاش برای خدمت به خلق و فعالیت های عام المنفعه وبشر دوستی می تواند  در آبادانی کشورمان ایران و‌جهان  بسیار موثر باشد.

فکر می کنید چه  مولفه ای باعث پیشرفت شما شده است؟

اول و آخر هر چیز خداست

اماپس از آن  می توانم به دعای خیر مادر و پدر  و حمایت  و تشویق نمودن آنان اشاره کنم و دیگر حمایت و راهنمایی  سرکارخانم رضایی مسول محترم جو

انان شعبه ورامین که همیشه پشتیبان من بوده اند.

لطفا یک دعا هم بفرمایید:

اللهم عجل لولیک الفرج

 

تهیه و تنظیم : میلاد حسنی امیرآبادی خبرنگار افتخاری سازمان جوانان جمعیت هلال احمر

یک دیدگاه برای این نوشته ارسال شده است

  1. Nastaran says:

    آگاه باش که جوان خوش اخلاق، کلید خیر و قفل شر است و جوان بداخلاق قفل خیر و کلید شر است.

Comments are closed.