گزارش پیام هلال از برگزاری دهمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد با حضور سازمان جوانان/ به اعتیاد، نه بگوییم…

شاید بتوان موادمخدر و اعتیاد را یکی از بزرگترین معضلات انسان ساز در سال های اخیر دانست. معضلی که تقریبا تمام دنیا بر مبارزه با آن اتفاق نظر دارند اما پیچیدگی و دشواری های زیادی در این راه وجود دارد. طبیعی است برای این مساله نیز می توان همچون سایر موضوعات، به دنبال راهکارهای علمی و تخصصی بود تا بتوان به مدد آنها افراد جوامع به ویژه نوجوانان و جوانان را که بیشتر در معرض آسیب هستند از این بلای جهانی حفظ کرد.

به همین منظور دهمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد که بزرگترین فعالیت علمی کشور برای مبارزه با اعتیاد است هفته گذشته طی سه روز با حضور سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به عنوان دستگاه همکار در قالب برپایی پنل تخصصی و حضور ۱۲۰ نفر از اعضا و کارشناسان از ۲۲ استان در کارگاه های تخصصی برگزار شد.

باتوجه به تفاهم نامه سازمان جوانان جمعیت هلال احمر و ستاد مبارزه با موادمخدر در سال ۹۲، سازمان جوانان برنامه های مختلفی در حوزه پیشگیری از اعتیاد طی این سه سال اجرایی کرده است که از این میان می توان به شرکت در برنامه های روز جهانی مبارزه با موادمخدر و تشکیل حلقه انسانی “نه به اعتیاد”، محله عاری از دخانیات و کارگاه های پیشگیری از اعتیاد در سراسر کشور اشاره کرد. برنامه هایی که در سال جاری، حوزه آموزش و پژوهش سازمان جوانان، پررنگ تر از گذشته دنبال می کند.

هلال احمر، دستگاه برتر در اجرای طرح پیشگیری از اعتیاد

همچنین باتوجه به حضور رییس سازمان جوانان در شورای اجتماعی وزارت کشور به نمایندگی از جمعیت هلال احمر، طی این مدت برنامه ها و فعالیت ها در این حوزه به گونه ای پیش رفته است که در سال جاری، جمعیت هلال احمر به عنوان دستگاه برتر در اجرای طرح های پیشگیری از اعتیاد معرفی شد.

همه این فعالیت ها، برگزارکنندگان دهمین کنگره بین الملی دانش اعتیاد را برآن داشت تا در کنار نهادهایی مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ستاد مبارزه با موادمخدر، سازمان بهزیستی کشور، پلیس مبارزه با موادمخدر و … از سازمان جوانان جمعیت هلال احمر نیز برای حضور در این نشست علمی و ارائه آخرین دستاوردها در حوزه پیشگیری از اعتیاد، دعوت کنند.

اهداف حضور سازمان جوانان در کنگره بین الملی دانش اعتیاد

مشاور آموزش و پژوهش سازمان جوانان گفت: فدراسیون بین المللی صلیب سرخ درصدد است تا کشورها علاوه بر پرداختن به بحران های طبیعی و مقابله با خسارات ناشی از آن، بحران های بشری را نیز مدنظر قرار دهند و برای رویایی با آنان نیز آماده باشند. از این رو به جمعیت های ملی تاکید شده است تا در خصوص مباحثی همچون آسیب های اجتماعی، مدل و الگوی کاربردی ارائه داده و آنها را اجرایی کنند.

کبری محمدی افزود: ارائه مدل پیشگیری از اعتیاد سازمان جوانان که طی سه سال اجرایی شده است یکی دیگر از اهداف حضور در این کنگره بود. اصلی ترین الگویی که طی این مدت نتایج مثبت آن مشاهده شده و دنیا نیز آن را اجرایی می کنند روش مبتنی بر آموزش همسالان TOT است.

وی ادامه داد: در این روش که آن را در کارگاه های پیشگیری از اعتیاد، اجرایی کردیم، اعضا پس از دریافت آموزش های لازم در خصوص پیشگیری از اعتیاد و مهارت های نه گفتن، در مرحله بعدی آموخته های خود را به ۴۰ نفر از اعضا منتقل می کنند و به این شکل، آموزش ها به طور مستمر از داوطلبان مجرب، به سایر اعضا منتقل می شود.

همکاری بین المللی با بنیاد ویلا مارینی

مشاور آموزش و پژوهش سازمان جوانان تصریح کرد: همچنین یکی دیگر از اهداف حضور در کنگره بین المللی اعتیاد، فعالیت مشترکی بود که سال گذشته با بنیاد ویلا مارینی ایتالیا و اعضای صلیب سرخ  کشورهای اروگوئه، کنیا، قرقیزستان و تایلند انجام شد که در این برنامه آموزشی، اعضا با آخرین دستاوردها و مدل های بین المللی این نهاد عام المنفعه در موضوع مبارزه با موادمخدر آشنا شدند.

محمدی گفت: تقویت بعد علمی و پژوهشی فعالیت ها، ارتقای نگرش و توانمندی کارشناسان و اعضا و ایجاد انگیزه برای انجام کارهای پژوهشی، تعامل با صاحب نظران و اساتید ملی و بین المللی در حوزه اعتیاد را می توان به عنوان سایر اهداف حضور سازمان جوانان در این کنگره نام برد.

محمدی گفت: حضور سازمان جوانان در این کنگره فرصت مغتنمی بود تا اهداف بشردوستانه جمعیت هلال احمر در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی با رویکرد نشاط اجتماعی، معرفی شود.

امیر لـله گانی، معاون دانشجویی و جوانان سازمان جوانان نیز گفت: مطابق اسناد بالادستی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و وظیفه ای که در شورای اجتماعی وزارت کشور بر عهده ما قرار داده شده است، آمادگی داریم تا شبکه اعضای سازمان جوانان را در کنار سازمان های متولی امر مبارزه با موارد مخدر، بسیج کنیم تا بتوانیم یک جنبش اطلاع رسانی در کشور ایجاد کنیم.

وی افزود: اعضای سازمان جوانان با هدف دسترسی به آخرین دستاوردهای علمی در حوزه پیشگیری از اعتیاد در این کنگره شرکت کردند تا با افزایش سطح اطلاعات و آگاهی شان بتوانند سایر همسالان، اعضای خانواده و دیگران را در این خصوص، مصون کنند.

ارائه مقاله توسط کارشناس سازمان جوانان

پژوهشگران و کارشناسان حوزه اعتیاد بیش از ۹۰۰ مقاله علمی- تخصصی به کنگره بین المللی دانش اعتیاد ارائه کردند که فاطمه عزیزپناه، کارشناس سازمان جوانان در استان ایلام نیز یکی از این افراد بود.

وی که پایان نامه خود را به موضوع مقایسه تاب آوری، احساس تنهایی و پرخاشگری در افراد عادی و معتاد شهر ایلام اختصاص داده است، با شرکت در این کنگره بین المللی نتایج پژوهش خود را ارائه کرد که مورد توجه قرار گرفت.

عزیزپناه با اشاره به لزوم ورود جمعیت هلال احمر در بحران های انسان ساز به ویژه اعتیاد گفت: حضور در چنین کنگره ای که در این سطح علمی برگزار می شود، بسیار خوب و ارزنده است اما زمانی می تواند اثربخش باشد که بتوانیم دستاوردهای علمی آن را در عمل اجرایی کنیم.

وی ادامه داد: تجربه شخصی من در این کار پژوهشی موجب شد تا دیدگاه متفاوتی نسبت به موضوع موادمخدر و اعتیاد پیدا کنم و بتوانم این تغییر نگرش را در رفتار و برخورد با افراد معتاد و افراد در معرض خطر اجرا کنم.

گزارش از سارا میرسلطانی