گزارشی از حضور دبیران و اعضای شورای اجرایی کانون های جوانان پسر در سومین دوره از اردوهای نشاط و امید سازمان جوانان هلال احمر

گزارش// روایتی از نشاط و امید جوانی در اردوهای تابستانی

جوان ایرانی مظهر امید، شور، نشاط و حیات جاری در سراسر جامعه است. جوانی که همواره می کوشد تا نبض زندگی خود و جامعه را به دست گیرد، این بار در جامه ی زیبای بشردوستی در ادروهای نشاط و امید حاضر شد تا تجربیات خود را با دوستانش از سراسر کشور به اشتراک بگذارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر؛ دبیران کانون های جوانان سازمان جوانان در بخش برادران، این بار در اردوگاه زیبای مهر بندرانزلی و به بهانه ی اردوهای کشوری نشاط و امید گرد هم آمدند تا ضمن بهره مندی از امکانات و تفریحات اردو، آنچه در طول یکسال فعالیت داوطلبانه در سطح کانون خود کسب کرده اند را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و بر تجربه و توانایی خود بیافزایند تا به این واسطه ره توشه یک سال آتی خود را برگرفته و به همراه دوستان خود در کانون های جوانان اجرا نمایند.

حضور دبیران و اعضایی که برای اولین بار در این برنامه شرکت می کردند از ویژگی قابل توجه در این دوره از اردوها بود که خود عاملی بر افزایش جذابیت و پویایی برنامه ها و فعالیت های اجرایی بود.

اردوهای تابستانه سازمان جوانان در اردوگاه مهر انزلی سابقه‎ای طولانی دارد که برگزاری و اجرای موفق آن با همکاری و تعامل سه ضلع اجرایی، متشکل از معاونت دانشجویی و جوانان سازمان جوانان، عوامل اردوگاه مهر بندر انزلی و استانی که به عنوان میزبان مشغول خدمت به جوانان می شوند. تمامی این عوامل به عنوان برگزارکنندگان این اردوها، از جان و دل می کوشند تا بهترین برنامه ها برای جوانان پر از نشاط و امید در اردوها اجرا شود، که بر همین اساس میزبانی این دوره از اردوها به جمعیت هلال احمر استان گیلان سپرده شده بود.

اردوهای نشاط و امید برنامه ریزی مناسب بروز استعدادهای جوانان
نماینده ولی فقیه در استان گیلان درباره اردوهای نشاط و امید گفت: بهترین دوران عمر ما دوران جوانی است که شالوده ی انسان ها در آن شکل می گیرد وبه اندازه ای این دوران مهم است که حضرت امیرالمومنین علی (ع)در این باره می فرماید: “بشر قدر دو چیز را نمی داند جوانی و سلامتی” ، اکنون استفاده از نیروی جوان با استفاده از برنامه ریزی صحیح خصوصا پس از پیروزی انقلاب اسلامی توانسته است افتخارات زیادی را در طول این سی و هفت سال توسط جوانان رقم بزند.

حضرت حجت السلام و مسلمین موسوی با اشاره به نقش دولت و حکومت در حمایت از جوانان بیان کرد: متاسفانه بعضا از جوانان به عنوان ابزار استفاده می شود که ما نباید این اجازه را بدهیم، چرا که جوان به عنوان یک سرمایه است و جوانان دلداده انقلاب و اسلام و ارزش های آن است، که دشمن با تمام توان در جهت مقابله با آن است. به همین منظور باید با برنامه ریزی درست برای جوانان در جهت بروز استعدادها و حفظ ارزش های انقلاب اسلامی گام برداریم؛ خدا را شاکریم که اردو نشاط و امید یکی از برنامه های است که با برنامه ریزی صحیح در جهت بروز استعدادهای جوانان اقدام کرده است، که از برنامه ریزان این اردو در سازمان جوانان و اجرا کنندگان آن در استان گیلان تقدیر می نمایم.

بهره مندی بیش از ۸۰ درصد از کانون های جوانان کشور از اردو نشاط و امید
اسماعیل نعمتی رییس اداره جوانان و روستایی سازمان جوانان که در سومین دوره از اردوهای نشاط و امید، به عنوان نمایده سازمان جوانان پا به پای اعضا در کارگاه های آموزشی حضور داشت درباره این اردو اظهار کرد:  ۷۰۸ کانون جوانان در سطح کشور وجود دارد و با توجه به اینکه در این اردو، امکان حضور دبیران و اعضا شوراهای اجرایی وجود داشت، با توزیع مناسب سهمیه اردو در شعب استان ها، نماینده های از بیش از ۸۰ درصد از کانون های سراسر کشور در این اردو حاضر بودند.

نعمتی وجه تمایز این اردو با سایر اردوها در سال های گذشته را شناسایی و تکمیل بانک اطلاعات اعضا، خصوصا دبیران و اعضا های شورای اجرایی دانست و افزود: این امر باعث شده افراد واجد شرایط بیشتری به این اردوها راه پیدا کنند.

تمام توان میزبان، در خدمت جوانان مهمان
معاون همیشه در صحنه ی امور جوانان استان گیلان که همراه با همکارانش از لحظه ی پذیرش تا اختتامیه گام به گام همراه میهمانان خود بود، در زمینه تجربه میزبانی بیان کرد: با توجه به اینکه رویکرد سازمان جوانان از برگزاری این اردوها دست یافتن به استراتژی ۲۰۲۰ و تربیت رهبرانی برای آینده است، ما نیز با حضور ۲۰ عضو جوان در کنار ۲۰ کارشناس با سابقه در هر دوره از یک هفته قبل با اسکان در اردوگاه تلاش کردیم تا به تحقق این مهم کمک کنیم.

محمدعلی خیری با اشاره به خبررسانی آنلاین و پوشش تمامی رویدادهای اردو توسط کانال تلگرامی آن از رابطین خبری و روابط عمومی سازمان جوانان همچین دیگر افرادی که در اجرای این برنامه آن ها را همراهی کردند، قدردانی کرده و افزود: از نقاط قوت اردو گرد هم آمدن جوانان از سراسر کشور در کنار هم بود که این امر موجب رضایت خاطر اعضا شد. اما فشردگی برنامه در کنار کارگاه های آموزشی به سبک کلاس درس باعث نارضایتی آن ها گشته و از همه اعضا تقاضا دارم کاستی های اردو را با خوبی های خود گره بزنند.

تجربه ی حاصل از اردوها، ایجاد همدلی و ارتقا کیفیت فعالیت ها
امید میرزائی معین دبیر کانون جوانان شهرستان کوهدشت در استان لرستان، یکی از جوانان پر شور و نشاط و سفر اولی این اردو، که در کارهای جانبی و فعالیت های گروهی مشارکت خوبی داشت و همراه رابطین خبری در ثبت لحظات اردو مشارکت داشت، درباره این اردو بیان کرد: تلاش مسئولین در راستای برگزای هرچه بهتر اردوها مشهود بود و تنوع برنامه های فرهنگی و تفریحی شور و نشاط جوانی را بیش از پبش در دل اعضا به ارمغان می آورد.

وی وجه تمایز این اردو را استفاده از جوانان در تمامی زمینه ها برای اجرای بهتر برنامه ها و پوشش خبری عالی برنامه ها دانسته و اضافه کرد: اینکه اعضا دور هم جمع می شوند و فضای رفاقتی سالم میان آنها ایجاد می شود باعث هدایت بهتر کانون ها، ارتقا کیفیت اجرای برنامه ها و افزایش جذب جوانان با ایجاد نشاط و همدلی می شود.

مسئولین گوش شنوای اعضا
آروین کریمی که به عنوان نماینده ای از کانون جوانان شهرستان اندیمشک از استان خوزستان در اردو حاضر بود، نشاط و امید را سر لوحه کار این اردوها دانسته و اظهار کرد: وجود برنامه ریزی برای فعالیت های اردویی، باعث شد جوانان از تمامی امکانات موجود بهره کافی را ببرند.

کریمی مزایای چنین برنامه هایی را آشنایی با روند برگزاری اردو های کشوری عنوان کرده و افزود: کارگاه ها و برنامه های متنوع و متعدد اردو، یاریگر ما در امر برنامه ریزی برای زندگی است و شادابی روحی و جسمی خاصی را در وجود تمامی اعضا جاری کرد.

کریمی افزود: یکی از نکات مثبت این اردو شنوایی و حضور مسئولین کشوری بود که وقت خود را صرف حضور در میان اعضای حاضر در اردوها کردند و همراه اعضا و شنونده صحبت های آنها بودند. که این امر هم باعث دلگرمی اعضا و ارائه نقطه نظرات مختلف در موضوعات مهم فعالیت سازمان جوانان، علی الخصوص بحث پست های نوروزی شد.

کارتیمی، رمز موفقیت در اردوها
سرپرست جوان استان اصفهان که به عنوان سرپرست و استان برتر در مراسم اختتامیه مورد تجلیل واقع شد، برنامه ریزی قبلی را لازمه ی اجرای برنامه های متنوع در اردو دانست و ابراز کرد: اعضای جوان جمعیت هلال احمر استان اصفهان ضمن اتحاد و هماهنگی با یکدیگر همچنین همکاری با عوامل اجرایی و مشارکت بسیار عالی و فعال در برنامه هایی که از سوی سازمان برای این اردو برنامه ریزی شده بود، برنامه های متنوع فرهنگی نیز به صورت ابتکاری انجام دادند.

مجتبی عبادی پرورش خلاقیت و افزایش روحیه کارگروهی اعضا در این اردوها را عاملی بر پویایی اردو می داند و در مورد گلچینی از فعالیت های ابتکارانه ی اعضای استان خود می گوید: اجرای برنامه های متنوع در راستای ارتقای کیفیت برگزاری نماز، برگزاری دعای توسل در نمازخانه، حضور اعضا در آشپز خانه و کمک در توزیع صبحانه، پاکسازی ساحل زیبای دریای خزر و محیط زیست در جنگل و قلعه رود خان، اجرای ورزش صبحگاهی برای حاضرین در اردو، گرامیداشت یاد جانباختگان فاجعه منا با روشن کردن شمع در کنار ساحل، حضور اعضا در کمپ چند استان و ارائه راهکار و تبادل اطلاعات در راستای فرهنگ صرفه جویی و مصرف بهینه ی آب، در کنار نظم تیمی اعضای جوان استان اصفهان در برنامه ها و ارائه طرح های ابتکاری همچنین مشارکت اعضا در مسابقات فرهنگی طول اردو، بخشی از  دلایل معرفی اصفهان، به عنوان استان برتر بود.

رابطین خبری و انتشار نشاط و امید از اردوگاه
فاطمه خوشروپاک که به عنوان عضو امدادگر در جمعیت هلال احمر فعالیت کرده و در اردوهای اردوگاه مهر انزلی حضور یافته اکنون پس از جذب از سال ۸۷ به عنوان مسئول روابط عمومی این اردوگاه، در طول اردوها مشغول تهیه عکس و فیلم از اردو و ثبت زحمات همکارانش است، بررسی و سفارش چاپ پیام های خیر مقدم، پیام های فرهنگی، کارهای تبلیغاتی و نصب پرچم و… را بخشی از فعالیت های پیش از اردوی خود می داند و اظهار کرد: آماده سازی سالن های اجتماعات، کنفرانس و نماز خانه و محل پذیرش، از لحاظ رفع نقص و در صورت امکان ارتقای کیفیت لوازم و تجهیزات همچنین نظارت بر حفظ پاکیزگی فضای اردوگاه، بخشی از فعالیت همکارانم پیش از برگزاری این اردوها است.

خوشروپاک شروع هر دوره از اردوها را عامل پویایی و هیجان عنوان کرده و گفت: اتحاد، همدلی و هماهنگی در اردوها بین همکاران و مهمانانی که به عنوان میزبان یا نماینده وارد اردوگاه می شوند، رمز موفقیت اردو است. احترام به حقوق یکدیگر در ارائه ی نظرات و پیشنهادات همچنین تفاهم، توافق اعضا و برگزارکنندگان اردو در روند اجرای کار تسهیل گر برنامه ها بود.

وی حضور و آشنایی با رابطین خبری را از ویژگی های قابل توجه این دوره از اردوها دانست و افزود: از مدیر روابط عمومی سازمان جوانان که مجموعه فعال اردوگاه را با رابطین فعال استان ها آشنا کردند سپاسگزارم، چرا که برنامه های اردویی که با جمع کردن عده ای از جوانان و نوجوانان در کنار هم شور، نشاط و دوستی را در اردوها به آنها هدیه می دهد.

خوشروپاک اضافه کرد: همچنین بخش های مختلف که تحت نظارت افراد متخصص تعیین و اجرا می شود، نیازمند پوشش خبری با بهترین کیفیت است.

گفتنی است، اختتامیه سومین دوره از اردوهای نشاط و امید سازمان جوانان هلال احمر که همزمان با سالروز آغاز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی بود، با حضور مسئولین سازمانی و استانی و معرفی تیم های برتر مسابقات فرهنگی و ورزشی و… در اردوگاه مهر بندر انزلی پایان یافت.

تهیه و تنظیم: ابوالفضل امینی هرندی