گزارشی از برگزاری نخستین المپیاد «جوانه» ویژه غنچه‌های هلال/ به‌ رنگ مهربانی

با دیدن و شنیدن شور و حال کودکان برای برگزاری یک المپیاد بزرگ می‌توان به این امید داشت که فردای کودکان، فردایی توأم با یاری خواهد بود؛ فردایی که غنچه‌های این مرزوبوم با آموزش‌های امدادی می‌توانند شهد مهربانی و دوستی را برای همگان به ارمغان بیاورند.

فرشتگانی که بال توانمند خود را برای یاری و خدمت به بشریت می‌گسترانند و عاشقی را پیشکش دل‌ها می‌کنند تا منادی دنیایی آرام باشند و این خدمت‌رسانی کودکانه طعمی دارد به شیرینی عسل و حسی دارد به بلندای آرامش.

اعضای کانون غنچه‌های هلال‌احمر مهد امید و آرزو یکی از شیرین‌ترین خدمات را به همسن و سالان خود ارایه می‌کنند و در فردای خود آرامشی را به بلندای وجود تقدیم هموطنان خود می‌کنند.

برای خدمت‌رسانی کودکانه مرحله آموزش بسیار مهم است و پی‌بردن به اهمیت آموزش اصولی در نهاد‌ها و ارگان‌های مختلف می‌تواند در رسیدن به اهداف مختلف کارآمد باشد.

در مرحله دوم کودکی که به سن ۳ تا ۷سالگی اطلاق می‌شود، رشد سریع جسمی، کودک را برای تجربه و یادگیری بیشتر آماده می‌کند و به تدریج که بزرگتر می‌شود، به شبکه پیچیده‌تری از تجارب دست می‌یابد و از حواس خود هرچه بیشتر استفاده می‌کند و به کمک راه رفتن با محیطی گسترده و متنوع روبه‌رو می‌شود.

در این دوره رفتار کودک کمتر قابل پیش‌بینی است، زیرا از این پس تجارب محیطی و تاثیری که بر او می‌گذارد، مسیر رشد کودک را تعیین می‌کند. این دوره جزو حساس‌ترین سال‌های نخست زندگی کودک به شمار می‌آید.

به لحاظ این‌که سوال‌های او از اطرافیان شروع می‌شود و این والدین هستند که با پاسخگویی مناسب می‌توانند ذهن کودک را شکوفا کنند و به رشد ذهنی او کمک کنند.

اهمیت اشاعه فرهنگ نوع‌دوستی از سنین پایین

معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر خوزستان درهمین راستا از اجرای نخستین جشنواره ورزشی- امدادی نونهالان هلال‌احمر استان خوزستان در قالب برنامه ملی المپیاد جوانه خبر داد.

بیژن فتاحی‌راد با اشاره به اهمیت مطالعه تاریخچه و اصول هفتگانه صلیب‌سرخ و هلال‌احمر و اشاعه فرهنگ نوع‌دوستی از سنین پایین گفت: «این المپیاد با تشکیل ستاد برگزاری نخستین المپیاد جوانه در یکی از  مهدهای کودک شهرستان اهواز و با حضور پرشور غنچه‌های عضو هلال اجرا شد.»

او اظهار کرد: «نخستین المپیاد جوانه در بخش‌های مختلفی همچون آموزش تاریخچه و اصول هفتگانه صلیب‌سرخ و هلال‌احمر، روش‌های پناه‌گیری و تخلیه اضطراری، آشنایی با شماره‌های اضطراری و امدادی، آشنایی با وسایل کیف کمک‌های اولیه و تجهیزات امدادی برگزار می‌شود.»

معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر خوزستان تصریح کرد: «با توجه به این‌که کودکان آینده‌سازان جامعه و غنچه‌های هلال امدادگران فردای این مرزوبوم هستند، فراگیری این مباحث و اجرای این قبیل برنامه‌ها که با هدف ارتقای توان جسمانی، امدادی و نوع‌دوستی اعضاست، زمینه‌ساز حضور پررنگ نونهالان در مقاطع بالاتر درجمعیت خواهد شد.»

رئیس جمعیت هلال‌احمر اهواز نیز هدف از برگزاری این المپیاد را آشنایی اعضای کانون غنچه‌های هلال‌احمر با اصول هفتگانه جمعیت‌های هلال‌احمر و صلیب‌سرخ، انتشار اهداف بشردوستانه نهضت بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر با زبان کودکانه و توسعه کار گروهی بین اعضای کانون غنچه‌های هلال دانست و گفت: «این برنامه صبح امروز با حضور نوگلان مهدکودک امید و آرزو در سالن ورزشی جمعیت هلال‌احمر اهواز برگزار شد.»

سید فتح‌اله ‌هاشم‌نژاد با اشاره به لزوم ارایه آموزش‌های خود امدادی در دوران کودکی به ‌منظور فرهنگ‌سازی جهت نسل آینده این مرزوبوم افزود: «این المپیاد درچهار قسمت پناه‌گیری و خروج اضطراری، آشنایی با اصول هلال‌احمر، آشنایی با کیف کمک‌های اولیه، آشنایی با شماره‌های تلفن سازمان‌های امدادی برگزار و در پایان نیز به کلیه نونهالان شرکت‌کننده، گواهی حضور در المپیاد و هدیه‌ای جهت تقدیر اهدا شد.»

او خاطرنشان کرد: «امیدواریم در ‌سال‌جاری با همکاری مدیران محترم مهدهای کودک و ادارات بهزیستی و آموزش‌وپرورش گسترش خوبی در زمینه راه‌اندازی کانون‌های جدید و ارایه آموزش‌های امدادی به کودکان کلانشهر اهواز داشته باشیم.»

برای خدمت‌رسانی هدیه‌ای قبول نمی‌کنم

شوق یادگیری را می‌توانی در ذوق کودکانه‌اش ببینی و اطمینان داشته باشی که قطعا قرار است مهارت خود را به همگان اثبات کند و مهربان بودن خود را نشان دهد.

نارگل عضو مهربان مهدکودک امید و آرزوست که در المپیاد آماده به‌عنوان لیدر یکی از گروه‌ها نقش‌آفرینی می‌کند و درحین برگزاری المپیاد با دقت بالا به رقابت با همسالان خود پرداخت و آمادگی خود را به رخ همگان کشید.

او که مصمم به یادگیری است، گفت: «من هلال‌احمر را دوست دارم و در آینده می‌خواهم امدادگر بشوم که بتوانم به همگی کمک کنم اما برای خدمتم پولی دریافت و هدیه‌ای قبول نمی‌کنم.»

موثرترین و پرمعناترین راه آموزش در کودکان

فراگیری مباحث آموزشی همچون امداد و کمک‌های اولیه به روش کودکانه توأم با بازی و شعر می‌تواند نقش بسزایی در یادگیری کودکان داشته باشد، به جای این‌که مغز کودکان را از اطلاعات سطحی پر کنیم و در مورد موضوعات مختلفی با آنها حرف بزنیم، بهتر است نقش بازی‌ها را جدی بگیریم.

با استفاده از این روش نه‌تنها مفاهیم جدید بلکه ارزش‌های اساسی زندگی در ذهن کودکان نقش می‌بندد. بشر طبیعتا از تجربیات دیگران بیشتر می‌آموزد تا از حرف‌های آنها، برخی از مسائل تنها با تجربه شخصی آموخته می‌شوند و شما باید از نتایج اعمال خود درس بگیرید.

فراموش نکنید آموختن باید برای کودکان تبدیل به یک سرگرمی شود نه یک وظیفه دشوار. یادتان باشد کودکان باید مسائل زیادی را در زندگی بیاموزند و بازی کردن می‌تواند نقش مهمی در این زمینه ایفا کند.

انسان نیاز به حرکت و جنبش دارد و بازی بخش مهمی از این نیاز است. هر فرد برای رشد ذهنی و اجتماعی خود نیازمند اندیشه و تفکر است و بازی خمیرمایه این تفکر و اندیشه است. آمادگی جسمی و روحی برای مقابله با مشکلات بخشی از فلسفه بازی کودکان است، بنابراین، بازی هرچه گسترده‌تر، پیچیده‌تر و اجتماعی‌تر باشد، کودک از مصونیت روانی بیشتری برخوردار می‌شود.

کشف دنیای اطراف بخش دیگری از فلسفه بازی است که کودک حس کنجکاوی خود را از این طریق ارضا می‌کند. بازی تن و روان کودک را واکسینه می‌کند و مسئولیت‌های اجتماعی و اقتصادی را که در آینده باید به دوش کشد، به او می‌آموزد.

کودک با بازی کردن موقعیتی به دست می‌آورد تا اعتقادات، احساسات و مشکلات خود را پیدا کند و مهارت‌‌های زندگی را بیاموزد.

رابرت وایت، پژوهشگر می‌‌گوید:  ساعات زیادی را که کودکان صرف بازی می‌کنند، نمی‌توان به هیچ‌وجه تلف‌شده تلقی کرد، بازی ممکن است شادی‌بخش باشد ولی در دوران کودکی یک کار جدی است.

بدون تردید بازی بهترین شکل فعالیت طبیعی هر کودک محسوب می‌شود، سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر با برگزاری نخستین جشنواره ورزشی-امدادی نونهالان با نام «جوانه» سعی در ارایه آموزش‌های مستمر توأم با ارزشیابی سطح آمادگی مهدهای کودک در مواجه با حوادث طبیعی و غیره طبیعی داشت.

 

 گزارش از سلیمه ترکیان