گزارشی از روند برگزاری بیست و هفتمین دوره مرحله کشوری مسابقات رفاقت مهر در استان اصفهان

گزارش// در دیار نصف جهان، رفاقت ها تازه شد

در میان عموم افراد جامعه همیشه هلال احمر جایی دیده می‎شود یا بهتر بگویم پررنگ تر دیده می‎شود که حادثه‎ای پیش بیاید و گروهی برای خدمت به حادثه دیدگان به محل حادثه اعزام شوند تا دردی را التیام بخشند و حادثه دیده‎ای را تسکین دهند. این دیدگاه شاید در بین افرادی که با هلال احمر ارتباط اندکی دارند نیز صادق باشد و تمامی مباحث امدادی را در حوزه سازمان امداد و نجات و امور خارجه را در حیطه امور بین الملل جمعیت می‎دانند! قضیه از جایی متفاوت می‎شود که این مباحث رنگ و بوی رفاقت و خدمت به فرهنگ جامعه به خود می‎گیرد و اینجاست که مسابقات پرسابقه‎ی رفاقت مهر امروز و رقابت‎های سالیان قبل شکل می‎گیرند و همه در سازمان جوانان جمعیت هلال احمر می‎گنجند.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان اصفهان؛ مرحله کشوری بیست و هفتمین دوره مسابقات کشوری رفاقت مهر از تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه تا یکم خردادماه سال جاری در اصفهان برگزار شد.

مسابقات رفاقت مهر که در واپسین روزهای اردیبهشت ماه امسال در دیار نصف جهان و شهر گنبدهای فیروزه‎ای بیست و هفت سالگی خود را جشن گرفت و در نمایشگاهی که با اطلاعات موجود از سال‎های گذشته در گوشه‎ای از اردوگاه امسال برپا شده بود، خود مروری بر خاطرات چندین ساله خود داشت.

مسابقاتی که به صورت گسترده و با ده‎ها عنوان رشته متنوع از هنرهای دستی و تجسمی آغاز و اکنون به چهار رشته‌ی حمل تخصصی مصدوم، اسکان اضطراری، امداد و کمک‎های اولیه و زبان انگلیسی رسیده است. رشته‎های قرآنی نیز همیشه نقش پررنگی در مسابقات رفاقت مهر داشته‎اند که پس از درگذشت نماینده ولی فقیه در جمعیت و برگزاری یادواره به نام ایشان و برگزاری جشنواره سراسری قرآن و عترت این مسابقات از رفاقت مهر حذف شد.

در طول این بیست و هفت سال برگزاری که رقابت‎ها جای خود را به رفاقت‎های ناب در کنار آموزش‎های علمی و عملی، بخشیده و هرسال طرح پخته‎تر از قبل برگزار شده، سازمان جوانان سعی داشته تا اعضا بتوانند بخشی از مهارت‎ها و توانمندی‎های خود را در آن کسب کنند و به نحوی استعداد هر یک از آن‎ها در  هر زمینه شناخته شده و پرورش داده شود.

ما در این مسابقات به دنبال برنده و بازنده نیستیم
معاون دانشجویی و جوانان سازمان جوانان با اشاره به اینکه مرحله استانی و شهرستانی مسابقات رفاقت مهر در سال گذشته با حضور حدود ۳۲ هزار نفر از اعضا برگزار شد و تیم‌های منتخب هر استان به مرحله کشوری راه یافتند در مورد مرحله کشوری این دوره از مسابقات با حضور تیم‌های منتخب استان‌ها در رشته‌های امداد و کمک‌های اولیه، اسکان اضطراری، حمل مصدوم و زبان انگلیسی با حضور بیش از ۸۰۰ نفر از اعضا می‎گوید: میزبانی این دوره از مسابقات که یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های سازمان جوانان است را اصفهان برعهده داشت.

امیر لله گانی یکی از وظایف ذاتی در هلال‌احمر را ، آموزش امداد و کمک‌های اولیه به اعضای جوان داوطلب می‎داند و از نظر او این المپیاد که در رشته‌ای امدادی برپا می‌شود توان اعضا را در زمینه آموزش‌های امداد می‌سنجد.

معاون دانشجویی و جوانان سازمان جوانان با اشاره به وجهه بین‌المللی جمعیت هلال‌احمر و عضویت در نهضت جهانی صلیب سرخ و هلال‌احمر می‎گوید: اعضای شرکت‌کننده در رشته زبان انگلیسی ضمن آزمون عمومی زبان، باید به صورت گروهی به تجزیه و تحلیل استراتژی ۲۰۲۰ فدراسیون جهانی صلیب سرخ و هلال‌احمر بپردازند و همچنین در یکی از دوره‌های آموزش آنلاین فدراسیون جهانی که از طریق سایت اینترنتی ارائه می‌شود، شرکت کنند.

للـه‌گانی با تاکید بر اهداف والای جمعیت هلال‌احمر در زمینه فعالیت‌های امدادی، بشردوستانه و عام‌المنفعه هدف مسابقات را ایجاد فضای رفاقت، ‌تمرین کار گروهی و تاکید بر آمادگی بیشتر در بین جوانان داوطلب می‎داند و می‎گوید: همانطور که از نام مسابقات برمی‎آید، ما در این مسابقات به دنبال برنده و بازنده نیستیم.

نصف جهان شاهد موجی از مهربانی اعضا سازمان جوانان
از آغاز ابلاغ پیام اجرای رفاقت مهر ۲۷ در دیار نصف جهان تا زمان اجرای آن، تکاپویی دو چندان در جمعیت هلال احمر استان اصفهان، خصوصا حوزه معاونت امور جوانان آن به راه افتاد تا همه چیز برای برگزاری بهترین مسابقات در شان اعضا مهیا شود.

از هماهنگی و جلسات داخلی گرفته تا جلسات متعدد با دیگر ارگان‎ها و بخش‎ها جهت هماهنگی آنچه لازم است تا مسابقاتی بر محور رفاقت به سبکی عضو پسند و دلچسب برگزار شود.

از هماهنگی با اردوگاه کشوری شهید بهشتی در شهر ابریشم که محل اسکان اعضا، تا مرکز بین المللی آموزش‎ها تخصصی امداد و نجات استان اصفهان و اماکن بازدیدی که بخش اعظمی از برنامه اعضا را گرفته بود، همه و همه با درایت و برنامه ریزی‎های دقیقی در استان صورت پذیرفت تا دیار نصف جهان در جای جای خود از میدان امام(ره) تا باغ گلها، باغ پرندگان، پل خواجو و گلستان شهدا پذیرای گام‎های استوار اعضای جوان سازمان باشند و برایشان خاطراتی تازه خلق نمایند.

برنامه‎های جانبی و مسابقات فرهنگی متنوع با جوایز نفیس و ارزنده هم به آنقدر در برنامه‏‎ها جا خوش کرده بودند که همت اعضا را می‎طلبید تا کسی دست خالی روانه شهر و دیار خود نشود.

حوزه روابط عمومی هم مثل همیشه با تعاملات خوب درون و برون سازمانی خود موفق به پوشش حداکثری برنامه در سطوح مختلف از فضاسازی شهری تا پوشش در خبرگزاری‎ها و… شد اما در این بین روابط عمومی سازمان جوانان هم فعالیت‎های چشمگیری در راستای پوشش این برنامه‎ی با قدمت سازمان انجام داد که یکی از موثرترین و بروزترین آن‎ها راه اندازی کانال تلگرامی رفاقت مهر با مدیریت مدیر روابط عمومی سازمان و اعضای فعال استان اصفهان که در سیستم اجرایی مسابقات نیز مشارکت داشتند بود که از طریق آن تمامی نکات از دستورالعمل و جزوات آموزشی گرفته تا آخر مسابقات به صورت آنلاین در آن اطلاع رسانی می‎شد.

حضور اعضا در مسابقات رفاقت مهر کار ارزشمندیست
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان؛ به عنوان میزبان بیست و هفتمین مرحله مسابقات فرهنگی – امدادی رفاقت مهر در این باره خطاب به اعضای شرکت کننده می‎گوید: رقابت شما و شرکت شما در این مسابقات رقابتی برای بشردوستی، آموختن آموزه های امدادی و به کار گیری دانسته هاست و این کاری بسیار بزرگ و ارزشمندست چرا که در عین حال آمیخته با رفاقت و دوستی و مهربانی است.

دکتر محسن مومنی، در ادامه می‎گوید: خوشحالیم که برای چندمین سال پیاپی اصفهان میزبانی این مسابقات را بر عهده دارد و یکی از نقاط قوت و مثبت این مسابقات این است که مراحل و رشته های مسابقات مرتبط و مورد نیاز جمعیت هلال احمر و همچنین همسو با اهداف آن هستند و نشاط، پویایی و رشد جمعیت هلال احمر قطعا با حضور اعضا، جوانان و امدادگران جمعیت هلال احمر محقق و میسر می‎شود.

اعضا سازمان جوانان توانمند در تمامی عرصه‎ها
بیست و هفت سال است که این مسابقات برای تمامی کانون‏های سازمان و در دو بخش خواهران و برادران با رشته‎های متنوعی در حال برگزاریست. شاید سال‎های ابتدایی طرح که رشته‎های هنری و تجسمی زیادی در جمع رشته‎های مسابقات حضور داشتند تفکیک جنسیتی مدنظر برگزار کنندگان مسابقات بوده تا هرفرد با هر آنچه که در توان خود دارد در مسابقات حاضر شود و آنچه دارد با دوستان خود در قالب مسابقات به اشتراک بگدارد.

آنچه اکنون از مسابقات باقی مانده و به صورت مشترک در تمامی کانون‎های خواهران و برادران اجرا می‎شود مسابقات امدادی است که در جهت توان افزایی امدادی اعضا برگزار می‎شود اما نکته‎ای که شاید در این بین به دست فراموشی سپرده شده محدودیت‎های موجود در جامعه کنونی ویژه اعضای خواهر است که خود نوعی نابرابری میان اعضا ایجاد می‎کند و گاها اعضا را دچار سوءبرداشت‎هایی نسبت به روند داوری و برگزاری مسابقات می‎نماید و بد نیست اگر به مسابقات از دریچه نگاه اعضای خواهر نگاه کنیم.

رعایت اصل بی طرفی در سازمان جوانان
مهدیه ابویی جوان پرتلاش ۲۲ ساله‎ی یزدی است که به همراه دوستانش در رشته‎ی اسکان اضطراری به عنوان نمایندگان استان خود حضور داشت، عدم کسب مقامش را بی‎عدالتی در داوری می‎‎داند و می‎گوید: هر چند اصفهان میزبان خوبی بود و در این فرصت کوتاه سفر خاطره انگیزی برایمان رقم زد اما ناحقی در داوری زیاد دیده شد که بنظرم تمرینات سخت در گرد و خاک و طوفان یزد بی نتیجه آمد و نتایج از پیش تعیین شده بود!

او که تمرینات خود و دوستانش را با حمایت‎های خوب مسئولین استانی و زیرنظر اساتید با سابقه و مجرب استان خود در شرایط متنوع جهت تقویت روحیه‎ی تیمی و بالابردن توان گروهی در شرایط سخت دیده، می‎گوید: ما برای تحقق شعار هر خانواده‎ی ایرانی یک امدادگر تلاش می‎کنیم و ممکن است تعدادی از استان‎ها به دلیل مسائل اقتصادی از اعضای خود حمایت خوبی نکرده باشند اما در استان ما تا جای ممکن از ما حمایت شد ولی در سازمان و داوری‎ها شعار بی طرفی اجرا نشد!

داوری‎ها کاملا شفاف و در مقابل دیدگان اعضا بود
رویا غلامیان؛ از معدود مربیان ایثار خواهر در سازمان امداد و نجات کشور، مدرس دانشگاه در رشته لجستیک، اسکان اضطراری و اردوگاه و از داوران با سابقه‎ی مسابقات رفاقت مهر و داور رشته‎ی اسکان اضطراری امسال است که درباره‎ی چگونگی داوری این دوره از مسابقات می‎گوید: با توجه به دقت ویژه که سازمان در راستای رعایت عدالت میان اعضا و کاهش نارضایتی اعضا دارد، برای این دوره از مسابقات منابع مشخصی مطابق با دستورالعمل از طرف سازمان جوانان به استان‎ها ارسال و حتی فرم‎های داوری در اختیارشان قرار گرفت تا با تمامی نکات آشنا شوند.

همچنین در طی جلسات متعدد میان داوران، اعضا و سرپرستان پیش از مسابقات نکات مورد نظر به اعضا ابلاغ و سوالات و ابهاماتشان برطرف شد.

او معتقد است تمامی مربیان استان‎ها افرادی با معلومات بالا هستند که باید اعضای خود را مطابق دستورالعمل روانه‎ی مسابقات می‎کردند و هر آنچه داوران خلاف منابع و دستورالعمل مسابقات اقدام نموده باشند قابل پیگیری است چرا که تمامی نقاط ضعف تیم‎ها به ایشان گفته می‎شد و حتی زمان در مقابل چشمان خودشان ثبت می‎شد.

اشک شوق و حضور در لیست برترین‎ها / دوبار آزمون دادیم
فرزانه انتشاری؛ جوان ۲۷ ساله از اصفهان که به همراه دوستان خود، الهه احمدیان و فاطمه عبدالهی موفق به حضور در لیست برترین‎های رشته زبان انگلیسی شده حس وصف ناشدنی خود در زمان اعلام نتایج را با اشک شوقی که بر گونه‎اش جاری شد توصیف می‎کند و می‎گوید: از سال قبل و حضور در مرحله‎ی کشوری تجارب خوبی کسب کرده بودم و نامید نشدم و به لطف خدا و کارگروهی بهتر از قبل، در رفاقت‎های امسال تلاشمان به ثمر نشست و در لیست برترین‎ها قرار گرفتیم.

او که از کم لطفی بعضی از اعضای شرکت کننده گله مند است می‎گوید: شایسته نیست وقتی داوران این بخش از امور بین الملل جمعیت در مسابقات حاضر بودند و تسلط و تلاش ما مورد ارزیابی قرار داده و حتی در مقابل مسئولین سازمانی هم برای بار دوم مقاله خود را ارائه دادیم، مقاممان را حاصل حق میزبانی و به دور از تلاشمان بدانند.

از نگاه تیزبین اعضای سازمان جوانان هیچ چیز پنهان نمی‎ماند و همه چیز را با دقت مورد ارزیابی قرار می‎دهند  و میزبان بنا به تجربه خود و با این شناخت همه چیز را در جهت رفاه حال اعضا فراهم می‎کند.

از برنامه‎هایی که بیش از دیگر بخش‎های این مسابقات به دل اعضا نشسته بود، برنامه‎ی بازدیدها و ثبت خاطرات در شهر گنبدهای فیروزه‎ای در خارج از اردوگاه شهید بهشتی و برنامه تئاتر، همنوایی که از ابتکارات این دوره از مسابقات و رادیواردوی پرشور و همیشه حاضر داخل اردوگاه بود که به قول اعضا؛ پرشور و انرژی تمامی اخبار و اتفاقات را برایمان روایت می‎کرد.

پاسخگویی مداوم و برنامه‎ریزی میزبان مثال زدنی بود
پریسا آبدار؛ جوان ۲۲ ساله‎ی پرشور از خطه سرسبز مازندران و شهرستان آمل است که به همراه دوستانش فاطمه رمضان پور، عاطفه پریور و مهسا آبدار موفق به کسب مقام برتر در رشته حمل مصدوم شدند حمایت‎های استان، دلسوزی‎ها و آموزش‎های بدون چشمداشت مربی و پشتکار خود و دوستانش را از مهمترین علل موفقیتشان می‎داند و می‎گوید: آیتم های مسابقه استاندارد بودند.

هیجان و ایمنی و شور و نشاطی که برای اعضا ایجاد میکند عامل موثری در جذب جوانان است و از طرفی بخاطر اینکه بچه ها در یک محیط دوستانه با هم به مسابقه می‎پردازند، حس رقابت از بین می‎رود و رفاقت‎ها جایگزین می‎شود.

او برنامه مسابقات را دقیق و حساب شده می‎داند و می‎گوید: اگر این برنامه ریزی دقیق و حساب شده در جمعیت هلال احمر استان اصفهان صورت نگرفته بود موفق به اجرای این همه برنامه متنوع جانبی نشده بودیم و این برنامه متنوع جای تشکر و قدردانی از عوامل اجرایی و مسئولینی دارد که همیشه پاسخگوی ما بودند.

اهدای مقام جوانان استان فارس به شهدای امدادگر و حادثه سقوط بالگرد اورژانس و روح استاد اخلاق، مرحوم دکتر امیر معتمدی

علی مهرآوران؛ جوان ۲۳ ساله از شهرستان نی ریز استان فارس است که برای اولین بار در این مسابقات به همراه دوست خود محمدرضا نوباز حاضر و موفق به کسب مقام برتر در رشته امداد و کمک‎های اولیه شده است و انگیزه خود و دوستش را بالا بردن سطح اطلاعاتشان و بهترین هدیه را آموزهایی که فرا گرفته می‎داند و موفقیت را رقابت سالم در فضای رفاقت معنا می‎کند!

از نظر او تمام دوستانی که در این مسابقات حضور داشتند قهرمانان صلح و دوستی ایران زمینند چرا که در عین رقابت، رفاقتی پر معنا بین ایشان حاکم بود و از این مسابقات درس زندگی می‎گرفتند و این را از تبریک همه‎ی بچه‎ها به خود دریافت و هدف هلال احمر و برگزاری این مسابقات را چیزی فراتر از این اهدا لوح و مقام می‎داند و می‎گوید: مسابقاتی به این سبک به ما درس اخلاق و ایثار می‎دهد تا بتوانیم آن را در زندگی خود متجلی کنیم و به تذریج بهترین جامعه را بسازیم.

او ضمن تشکر از معاون امور جوانان استان فارس و خانواده هلال احمر در شهرهای نی ریز، جهرم و ارسنجان به جهت حمایت‎های همه جانبه از معاون امور جوانان اصفهان اقای خانبازی و عضو فعال استان، ابوالفضل امینی و دیگر زحمتکشان به جهت میزبانی شایسته تشکر می‎کند و در سخن پایاتی خود این چنین می‎گوید: امیدوارم بتوانیم راه شهدای امدادگر و همچنین استاد اخلاق، مرحوم دکتر امیر معتمدی را همیشه زنده نگاه داریم. که به همین خاطر، این مقام را به شهدای امدادگر و شهدای حادثه سقوط بالگرد اورژانس و همچنین به روح استاد اخلاق، مرحوم دکتر امیر معتمدی اهدا کردیم.

همخوانی موسیقی “نشان مهربانی” ساختن خاطره انگیزترین رفاقت مهر
عارف نقدی‎پور؛ جوان ۲۵ ساله از شهرستان کم برخوردار اندیکا در خوزستان است که به همراه دوستانش مصطفی نقدی پور بیرکانی، حسن نقدی پور و آرش نقدی پور موفق به کسب مقام برتر در رشته‎ی اسکان اضطراری شده، رفاقت مهر که باعث بروزرسانی اطلاعات اعضا می‎شود را عامل موثر و خوبی در راستای تحقق برنامه‎های آموزشی سازمان می‎داند و می‎گوید: خوشحالم که با توجه به کم و کاستی‎های موجود در استان ما به این امر توجه ویژه‎ای می‎شود.

اما محرومیت‎ها مانع پیشرفت او و دوستانش نشده چرا که چندین تیم از منتخبین استانشان از همشهریان او هستند و البته این امر سطح توقع از آن‎ها را بالا برده است. او که فشردگی برنامه‎ها در طول مسابقات را موجب خستگی اعضا می‎داند، بازدید از نصف جهان و انرژی خوب اعضا در کنار صمیمیتی که به جو کلی مسابقات حاکم بود را از نکات جالب مسابقات برمی‎شمارد و همخوانی موسیقی زیبای “نشان مهربانی” در مراسم اختتامیه را عاملی در جهت ساختن خاطره انگیز ترین رفاقت مهر برای همگان می‎داند و از میزبانی متفاوت و خوب اصفهان قدردانی می‎کند.

بیست و هفتمین مرحله‎ی مسابقات کشوری رفاقت مهر هم با میزبانی استان اصفهان در شهر گنبدهای فیروزه‎ای به کار خود پایان داد و اعضای استان‎ها را با کوله باری از رفاقت‎هایی ناب و خاطراتی شیرین و شاید تلخ برای کسانی که موفق به کسب مقام نشدند راهی شهرهای خود کرد، اما آنچه از نظر برگزار کنندگان این مسابقات حائز اهمیت است برقراری ارتباطاتی موثر در جهت حفظ و تحکیم اتحاد در روابط است تا رفاقت‎های مطلوبی شکل گیرد.

تهیه و تنظیم: مرضیه باغستانی رابط خبری استان اصفهان

نوشته های مرتبط: