گفت‌وگوی روزنامه شهروند با رییس سازمان جوانان/ دکتر مسعود حبیبی:مراجعه مسافران به پایگاه‌های ایمنی ‌و ‌سلامت به مرز ۵‌میلیون رسید/ برنامه‌های آموزشی سازمان جوانان جهت فرهنگ‌سازی در زمینه رانندگی در طول ‌سال نیز ادامه دارد

شانزدهمین طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی با ارایه خدمت به حدود ٥‌میلیون مسافر، کار خود را به پایان رساند. این طرح به منظور فرهنگ‌سازی و آگاهی‌بخشی به مسافران نوروزی از ٢٦ اسفندماه ‌سال پیش اجرایی شد.

«شهروند» به منظور بررسی جزییات این طرح گفت‌وگویی با دکتر مسعود حبیبی، رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر داشته است.

حبیبی در این گفت‌وگو با تاکید بر اهمیت فرهنگ‌سازی در رانندگی به جزییات آماری طرح‌های ارایه شده سازمان جوانان اشاره داشته است. آنچه در ادامه می‌آید، شرح گفت‌وگوی ما است.

اگر موافق هستید با این سوال شروع کنیم که طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی در چه مدت زمانی اجرا شد؟

طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی از ٢۶ اسفند‌ماه تا ١۴ فروردین برگزار شد. این یک طرح بشردوستانه است که هرساله با حضور ٢٠هزار جوان داوطلب هلال‌احمری در قالب‌ یک‌هزار پایگاه سیار و ثابت اجرا می‌شود که پایگاه‌های ثابت در مبادی خروجی و ورودی شهرها و پایگاه‌های سیار هم در قالب طرح سحاب به شهروندان و مسافران نوروزی ارایه خدمت می‌کنند.

 

به فعالیت‌های مختلف این طرح بپردازیم.

فعالیت‌های مختلفی دنبال شد. در حوزه سلامت بروشورهایی با توصیه سلامت در سفر – که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران تهیه شده بود- توزیع شد.

همچنین با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست‌جمهوری بروشورهایی درباره پیشگیری از اعتیاد تهیه و در بین شهروندان توزیع شد.

فضای دوستدار کودک و خیمه‌های نماز هم از دیگر خدماتی بود که در ایام نوروز اجرا شد. همه این موارد با هدف ایمنی و سلامت مسافران نوروزی دنبال شد.

 

به کمپین «نه به تصادفات جاده‌ای» برسیم.

کمپین «نه به تصادفات جاده‌ای» با هدف کاهش و پیشگیری از تصادفات و حساس‌سازی آحاد مردم درباره تبعات اجتماعی و اقتصادی تصادفات با حضور معاون اجرایی رئیس‌جمهوری، مسئولان ارشد اجرایی کشور و مسئولان جمعیت هلال‌احمر، هنرمندان، ورزشکاران و ٢٠‌هزار جوان فعالیت خود را آغاز کرد.

این کمپین با همراهی بسیار خوب مسئولان بلندپایه، نمایندگان مجلس، استانداران و استقبال خوب مردم به کار خود ادامه داد. ما در این کمپین در میثاق‌نامه‌ای با مردم تعهد کردیم که سرعت غیرمجاز و سبقت غیرمجاز نداشته باشیم، کمربندها را ببندیم و در صورت خواب‌آلودگی و خستگی از ادامه مسیر خودداری کنیم.

همان‌طور که می‌دانید عوامل انسانی یکی از مهم‌ترین دلایل تصادفات جاده‌ای در کشور به شمار می‌آید. ما هم به همین منظور در جهت آگاهی‌بخشی و حساس‌سازی جامعه با همراهی مسئولان، رسانه‌ها، هنرمندان و ورزشکاران پیش رفتیم.

ما به دنبال تغییر رفتار در نحوه رانندگی در کشور بودیم تا درنهایت شاهد کاهش تلفات جاده‌ای باشیم. متاسفانه رقم بالایی در مورد تصادفات جاده‌ای در کشور وجود دارد و ما با این کار می‌خواهیم با فرهنگ‌سازی جهت رعایت آیین‌نامه و قوانین راهنمایی و رانندگی در کشور، کاهش مشهودی در این مورد داشته باشیم.

 

خوشبختانه در ‌سال جدید شاهد کاهش تصادفات جاده‌ای در کشور بودیم.

بله، ما ضمن کاهش تصادفات شاهد کاهش فوت‌شدگان در تصادفات جاده‌ای نیز بودیم. این موضوع تاثیر زحماتی است که نیروی انتظامی، پلیس راهور، راهداری و هلال‌احمر داشته‌اند. اما من مهم‌ترین عامل را در رسیدن به چنین هدفی «مردم» می‌دانم.

این موضوع نتیجه عمل و حساس‌سازی مردم نسبت به تصادفات جاده‌ای است که امیدوارم با ادامه این حرکت و هماهنگی‌های بین بخشی شاهد کاهش بیشتری در آینده نیز باشیم.

 

سازمان جوانان این برنامه‌ها را در آینده نیز دنبال می‌کند؟

بله، برنامه‌های آموزشی سازمان جوانان در جهت فرهنگ‌سازی صحیح رانندگی در طول‌ سال نیز ادامه دارد.

تصادفات یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مسئولان است و ما بر حسب وظیفه و تعهد خود این موضوع را به اشکال و برنامه‌های مختلف برای آگاهی‌بخشی در جامعه دنبال خواهیم کرد.

 

به عنوان سوال پایانی، آماری از خدمات صورت گرفته در ایام نوروز ارایه دهید.

۴‌میلیون و ٧۵٨‌هزار و ۶١۵ مسافر نوروزی از خدمات طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی استفاده کردند که در این زمینه بیشترین میزان مراجعه در بهره‌مندی از خدمات سلامت با ٣٨٢‌هزار و ١٣٠ مورد برای گرفتن فشار و قند خون بوده است.

از ابتدای اجرای طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی تا (١۴ فروردین)، ۴۶‌هزار و ٧٢٨ نفر-روز جوان هلال‌احمر در سطح کشور در پایگاه‌های نوروزی به هموطنان ارایه خدمت کرده‌اند. بر این اساس تاکنون ۴‌میلیون و ۴۴٠‌هزار و ٢٨۵ مسافر به پایگاه‌های ثابت مراجعه و ٣١٣‌هزار و ٣٣٠ مسافر نیز در پایگاه‌های سیار سازمان، خدمات لازم را دریافت کردند.

در مجموع ٩١٩‌هزار و ٩٩۵ تن از مسافران نوروزی از خدمات پایگاه‌های نوروزی هلال‌احمر استفاده کرده‌اند. بر این اساس، ٣٨٢‌هزار و ١٣٠ تن از هموطنان از خدمات سلامت (سنجش قند و فشار خون) و ٣١٠‌هزار و ۵١٢ تن از خدمات فضای دوستدار کودک استفاده و ٢٢٧‌هزار و ٣۵٣ مسافر نیز به خیمه‌های نماز مراجعه کرده‌اند.

۵‌میلیون و ٨٧۵‌هزار و ٧۵۶ بسته آموزشی، فرهنگی و اطلاع‌رسانی در طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی توزیع شده است. ٢‌میلیون و ١٨٩‌هزار و ٩٩٠ تن از مسافران، نقشه، ٢‌میلیون و ١٢۴‌هزار و ۶٩٢ تن بروشورهای آموزشی و اطلاع‌رسانی و یک‌میلیون و ۵۶١‌هزار و ٧۴ تن سایر بسته‌های آموزشی و فرهنگی جمعیت هلال‌احمر را دریافت کرده‌اند.

 

گفت‌وگو از حسام خراسانی