مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت در نشست هم اندیشی کانون های دانشجویی سازمان جوانان هلال احمر:

کانون های دانشجویی هلال احمر کانون هایی برای ایجاد فضای صلح و گفتگو در دانشگاه هستند

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت در اختتامیه نشست هم اندیشی کانون های دانشجویی سازمان جوانان هلال احمر از کانون های دانشجویی سازمان جوانان هلال احمر به عنوان بهترین جایگاه به منظور ظرفیت سازی و ایجاد فضای صلح و گفتگو در دانشگاه یاد کرد.

ham andishi alame (1)

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر؛ دکتر حسام الدین علامه در میزگرد بررسی چالش ها و راهکارهای فعالیت کانون های دانشجویی هلال احمر در دانشگاه ها پس از استماع نظرات و پیشنهادات دبیران کانون های دانشجویی سراسر کشور گفت: دانشجویان عضو هلال احمر می توانند هر کجا فضای صلح و دوستی و ادب خدشه دار شده است پیش قدم باشند.

وی در این باره توضیح داد: در این خصوص دانشجویان عضو کانون ها باید در خصوص رابطه دانشجو با استاد و فضای دانشگاه که احساس می شود از اخلاق مداری، دوستی، ادب و احترام به مقام علم فاصله گرفته فعالیت داشته باشند.

دکتر علامه در ادامه گفت: باید نقاط ضعف موجود را پیدا کنید و حتی در مقام مشاوره استاد، مسئولان دانشگاه و سایر دانشجویان را به حوزه اخلاق بشردوستانه دعوت کنید.

 

ایجاد کرسی های آزاد اندیشی دانشگاهها در بستر صلح و مدارا

وی در ادامه گفت: از مباحث دیگر که رهبری انقلاب هم به آن تاکید دارند بحث ایجاد کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها است. برای تحقق آزاد اندیشی به معنای واقعی که شهید مطهری به آن تاکید داشتند، احتیاج به یک بستر سازی وجود دارد که آن بستر صلح، مدارا و گفتگو است.

دکتر علامه کانون های دانشجویی سازمان جوانان هلال احمر را بهترین فضا برای تحقق این کرسی ها عنوان کرد و گفت: شعار شما بی غرضی است، اگر واقعا بدون کار سیاسی و غرض ورزی در فضاهای آزاد اندیشی مروج صلح و گفتگو باشید قطعا امکان تحقق این کرسی ها وجود دارد. باید این فضا توسط شما دانشجویان به داخل دانشگاه کشانده شود.

دکتر علامه همچنین از جوانان هلال احمر خواست تا در زمینه تقویت صلح در خانواده و احترام به والدین در دانشگاه اسوه و نمونه دانشجویان دیگر باشند.

مدیر کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به نامه آگاهی دهنده مقام معظم رهبری به جوانان جهان در خصوص دین مبین اسلام تاکید کرد و گفت: نامه مقام معظم رهبری به جا و زیبا بود. اعضای کانون های دانشجویی هلال احمر که از یک سو مجموعه بین المللی است و از سوی دیگر گفتمان صلح را دنبال می کند، باید با فراگیری زبان های خارجی و با در اختیار گرفتن فضای مجازی با کشورهای دیگر گفتمان بسازند.

 

کمک کانون های هلال احمر به دانشگاه ها جهت برگزاری اردوهای جهادی سلامت

وی افزود: هلال احمر در بحران و حوادث نقش ویژه ایفا می کند و در زمان صلح یکی از بهترین فضاهایی که این جمعیت می تواند خدمت کند، اردوهای جهادی است. در وزارت بهداشت طرح اردوی جهادی سلامت در دستور کار قرار دارد و این برنامه تا پایان سال به دانشگاه ها ارائه می شود. از کانون های دانشجویی هلال احمر در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور درخواست داریم بازوی ما برای بهتر برگزار شدن اردوهای جهادی باشند.

وی با اشاره به اهمیت مفهوم انتظار و مهدویت و ترویج آن در سطح جامعه اظهار کرد: ما در دورانی هستیم که امید داریم نسیم خوش موعود آسمانی هر چه زودتر بوزد و همه با پدیده مهدویت آشنا هستیم. این کانون ها با فراهم آوردن عرصه خدمات عمومی در اردوهای جهادی، کمک به مستضعفین و آمادگی برای حوادث بهترین بستر ساز واقعی برای کلمه انتظار هستند.

وی همچنین در خصوص کمبود بودجه در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور گفت: با احیای مجدد سازمان مدیریت و برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی ردیف بودجه جداگانه ای برای فعالیت های فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی در نظر گرفته شد و از سال ۹۴ این بودجه به صورت اختصاصی به دانشگاه ها سپرده می شود.