یادداشت/ آمادگی همگانی برای مقابله با زمستان سخت – حامد صدیقی معاون امور جوانان استان یزد

جمعیت هلال احمر یکی از نهادهای امدادرسان در شرایط سخت بوده که همواره خود را برای کاهش مخاطرات آماده نگه داشته و از سویی دیگر سعی کرده این آمادگی را بین مردم بوجود بیاورد. یکی از شرایط اقلیمی که می تواند برای مردم مخاطره انگیز بوده وضعیت آب و هوایی زمستان است.

عمده تلاشهای جمعیتهای ملی صلیب سرخ و هلال احمر از جمله جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در برخورد با شرایط اقلیمی مخاطره انگیز به ویژه در زمستان مبتنی بر اثرات حوادث و بلایا بعد از رخداد آن است چرا که بسته به گستردگی، شدت و تعداد رخداد نیاز به اقدامهای ویژه دارد. فعالیتهای همچون آمادگی پایگاههای امداد به ویژه جاده ای در شهرهای مختلف، آمادگی امدادگران و نجاتگران جاده و کوهستان، اسکان اضطراری، رها سازی، کمک به مردمی که مناطق صعب العبور یا روستایی که دسترسی به دلیل برف وجود ندارد و غیره از جمله فعالیتهای امداد و نجات هلال احمر در این فصل سخت از سال می باشد اما به جز آمادگی برای پاسخگویی به موقع و موثر در زمستان نیاز است فعالیتهایی برای کاهش مخاطرات حوادث به ویژه برای مردم آسیب پذیر قبل از آمدن زمستان و یا حوادث ناشی از آب و هوای زمستانی نیز طراحی و اجرا گردد که در ادامه برخی از آنان ذکر می شود.

آمادگی در برابر حوادث به صورت اجتماع محور و برنامه هایی در راستای کاهش اثرات با توجه به آسیب پذیری منطقه و شناسایی ظرفیتهای آن مورد نیاز است. چرا که بسیاری از مناطق که ممکن است دچار محرومیت باشند در فصل زمستان با مشکلاتی از قبیل برف شدید و بسته شدن جاده ها، سیل، سرمای شدید و غیره مواجه شوند که می توان از قبل از طریق شناسایی موارد آسیب پذیری و کمک در جهت کاهش این مخاطرات با کمک خود مردم منطقه اقداماتی را انجام داد.

حمایت از طراحی و ساخت وساز اماکنی همچون سرپناه های عمومی، انبار ذخیره بذر گیاهان در مناطق روستایی جهت کمک به معیشت مردم، انبار مواد غذایی و خانه هایی مستحکم تر در برابر برف سنگین، سیل و غیره از دیگر اقداماتیست که می تواند صورت گیرد. لزوما جمعیت هلال احمر عهده دار انجام این فعالیتها نیست اما می تواند با شناسایی موارد لازم از طریق جمعیت هلال احمر شعب و اعضای هلال احمر نسبت به تسهیل گری و مدافعه گری برای مردم اقدام کند. چرا که جمعیت هلال احمر نهادی از جنس مردم و برای مردم بوده و می تواند با مدافعه گری و حمایت از مردم و حساس کردن نهادهای دولتی با همراهی اداره کل بحران استانها بسیاری از این اقدامات را صورت دهد که نمونه این گونه اقدامات در ویتنام، بنگلادش و هند انجام می شود.

راه اندازی سیستمهای هشدار سریع از دیگر مواردیست که می تواند به مردم مناطق محلی در خصوص بروز سیل، سرمای سنگین، برف سنگین و غیره در فصل زمستان هشدار داده و به تبع آن باعث شود مخاطرات بلایا کاهش یابد جالب این که سیستمهای هشدار سریع در گذشته های دور در ایران نیز وجود داشته است به گونه ای که ایرج افشار در کتاب موقوفات یزد به وقفی اشاره کرده که در شهرستان تفت موقوفه‌ای قدیمی وجود دارد و واقف در آن برای شخصی که خبر سیل را به روستاهای پایین دست برساند، اجرتی تعیین کرده است.

از دیگر اقداماتی لازم آموزش های همگانی کمکهای اولیه است که اکنون نیز سازمان جوانان در قالب طرح دادرس به دانش آموزان و معاونت آموزش ، پژوهش و فناوری جمعیت در قالب طرح خادم در گستره وسیعی به مردم این آموزشها را ارائه می دهد و مطمئنا با حمایتهای بیشتر جمعیت و نهادهای حاکمیتی وگسترش این آموزشها بسیاری از مخاطرات در فصل زمستان کاهش خواهد یافت.

حامد صدیقی خویدک_ معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان یزد

منبع: نشریه پیام هلال