گزارش// آگاهی جوانان، حرف اول اجرای طرح “امید اجتماعی” در مبارزه با نفوذ اعتیاد

گزارشی از روند اجرایی طرح امید اجتماعی (پیشگیری اولیه از اعتیاد) در بوشهر

اعتیاد یــک «بیمارى اجتماعی» است که عوارض جسمى و روانى دارد و تا زمانى که بـه علل گرایش «بیمار» توجه نشود، درمان جسمى و روانى فقط براى مدتى نتیجه‏ بخش خواهد بود و فـــرد مـــعتاد دوباره گرفتار « مواد اعتیاد آور» می‏ شود. اعتیاد به موادمخدر یکى از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادى و بهداشتى است که عوارض ناشى از آن تهدیدى جدى براى جامعه بشرى محسوب شده و موجب رکود اجتماعى در زمینه ‏هاى مختلف مى‌شود همچنین ویــرانگری‏ هاى حاصل از آن زمینه ساز سقوط بسیارى از ارزش‌ها و هنجارهاى فرهنگى و اخلاقى شده و بدین ترتیب سلامت جامعه را بطور جدى به مخاطره مى‌اندازد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان بوشهر؛ تحلیلگران مسائل سیاسى و اجتماعى بر این باورند که در تهاجم و نفوذ فرهنگی، پدیده مواد مخدر مهمترین عامل به تباهى کشیدن و انحطاط اخلاقى جوامع به شمار می‏ رود. متاسفانه گسترش دامنه مصرف مواد مخدر در جامعه امروزى به حدى است که حتى قشر متفکر و تحصیل کرده را نیز به سمت خود کشانده است.

مبارزه با اعتیاد نیز قطعاً بیش از آنکه ماموریتى در راستاى وظایف مصرحه نیروى انتظامى باشد، اقدامى است استراتژیک در مقابله با ابزار نظام سلطه جهانى در انحطاط اخلاقى جوامع با اهداف خاص سیاسی اعتیاد بعنوان یک آسیب اجتماعی، هیچ گاه بطور کامل ریشه‏ کن نخواهد شد، اما با تدبیر، اندیشه و تلاشى مخلصانه حداقل می‏توان آنرا به کنترل در آورد.

در این راستا تلاش اعضای سازمان جوانان بر این است تا با ارتقای سطح آگاهى اقشار مختلف جامعه پیشگیرى از اعتیاد را بر درمان معتادین مقدم بداریم. به امید روزى که جامعه‏ اى داشته باشیم که اگر هم در آن فرد معتادى وجود دارد، درصدد نجات خویشتن باشد.

بهره مندی از ایده ها و طرح ها جوانان با تشکیل اتاق فکر

معاون امور جوانان بوشهر در خصوص طرح همتایان جوان پیشگیری اولیه از اعتیاد اظهار کرد: مواد مخدر در هزاره  سوم از عوامل مهم تخریب جامعه می باشد به منظور گسترش فرهنگ پیشگیری و تقویت دانش بومی در برنامه های پیشگیری با توجه به اینکه هلال احمر بستر مناسبی را برای مشارکت جوانان در اختیار دارد یکی از قابلیت های اساسی هلال احمر در این امر دسترسی به مخاطب است و می توان از این ظرفیت ها در امر پیشگیری از ابتلا به مصرف مواد مخدر استفاده کرد.

مریم آلبوغبیش گفت: یکی از نگرانی های عصر حاضر در مباحث آسیب های اجتماعی، توسعه مصرف مواد مخدر و روانگردان ها است که جوانان را مورد تهدید جدی قرار داده و به یکی از چالش های متولیان و دست اندرکاران امر بدل شده است. بر این اساس بهتر است با شناخت صحیح چنین پدیده هایی و ارائه نسخه های کاربردی و عملیاتی، تلاشی را برای مهار و کنترل آن آغاز کنیم.

وی تصریح کرد: بر اساس آخرین تحقیقات انجام گرفته، عوامل تاثیرگذار بر توسعه خطر مصرف مواد مخدر و روانگردان ها در میان دانشجویان و جوانان را می توان ارتباط با دوستان ناباب کاهش کنترل خانگی آلوده بودن فضای محل زندگی و تحصیل، کاهش عزت نفس و پایین بودن خودباوری نام برد.

معاون امور جوانان بوشهر بیان کرد: تعامل و اعتماد خوبی میان مسوولان و جوانان وجود دارد و داشتن بیش از ۱۵ هزار عضو امکان مناسبی است تا بتوانیم طرح های کاربردی پیشگیری از اعتیاد را با کمک نهادهای مسئول اجرایی کنیم. اعضای ما بخشی از جوانان این کشور هستند که به صورت داوطلبانه در برنامه های مختلف مشارکت دارند به دلیل اهمیت زندگی همین جوانان در حوزه پیشگیری از مصرف مواد مخدر ورود خواهیم کرد و برنامه هایی در حوزه پیشگیری مانند آموزش مهارت های زندگی، انجام مانور و حتی پژوهش در زمینه مواد مخدر اجرا کنیم، تا به این صورت جوانان را از خطرات مصرف مواد مخدر آگاه کنیم و خود این افراد به عنوان مربی سایر جوانان را آموزش دهند.

آلبوغبیش افزود: اعضای سازمان جوانان در دل کانون ها سازماندهی می شوند و برنامه ها در تمام شعب و روستاهای استان اجرا می شود بنابراین در زمینه پیشگیری از مصرف مواد مخدر و ارائه برنامه آموزشی نیز آمادگی داریم تا طرح های مختلفی را اجرا کنیم با توجه به ظرفیت های ارزشمند جمعیت هلال احمر در امور مختلف بشردوستانه و دو شاخص مهم سن و جنس به عنوان دو شاخص بین المللی که در حال تغییر می باشد و موجب نگرانی شده است باید برای آگاه سازی جوانان و نوجوانان در خصوص اعتیاد محتوای علمی و استاندارد تدوین و با تشکیل یک اتاق فکر، ایده ها و طرح ها بررسی و اجرایی شود.

آگاه سازی جوانان کلید پیشگیری از بیماری اعتیاد
ناصر سنایی دانشجوی رشته ایمنی بوشهر است وی که ۵ سال است فعالیتش را با سازمان جوانان جمعیت هلال احمر آغاز کرده است، دیدگاه خود را پیرامون طرح های همتایان جوان اینگونه بیان کرد: یکی از طرح های هدفمند سازمان است که با رویکرد ارتقا فرهنگ پیشگیری به منظور آگاه سازی جوانان از آسیب های اجتماعی، سالم سازی محیط جامعه از ناهنجاری های ناشی از اعتیاد برگزار می شود، او از نکات مهم این طرح،  نگرشی با رویکرد جوان محور و استفاده از توان نیروی جوان در بهره وری و اجرای و پوشش این طرح در جامعه می داند.

وی درباره گسترش و پیشبرد طرح اظهار کرد: با توجه به این که عمده فعالیت های این طرح در جهت پیشگیری از بیماری اعتیاد می باشد و از آنجایی که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است به این نتیجه میرسیم هر چقدر این طرح گسترده تر باشد برای جامعه مفید تر است.

عضو جوان بوشهری فعالیت های زیادی را پیرامون پیشگیری از مواد مخدر انجام داده است که می توان به برگزاری چندین کارگاه آموزشی بعنوان مربی اشاره کرد،
وی که مهمترین و موثرترین کارگاه آموزشی خود را ویژه هیأت ورزشی و ورزشکاران می داند تصریح کرد: راهکارها و تدابیری مختلفی را برای اجرای بهتر این طرح، استفاده مربیان از منابع تحقیق و پژوهش با محوریت آسیب های اجتماعی در بحث آموزش است.

وی با ارائه پیشنهادی در این زمینه بیان کرد: آموزش را باید از از دوران کودکی و نوجوانی فرا گرفته و افراد جامعه را از خطر اعتیاد آگاه کنیم زیرا این بیماری در جوانان رشدو رو به سوی سنین پایین تر در حرکت می کند  و بهترین مکان جهت آگاه سازی ها مدارس و دانشگاه ها می باشد.

آموزش دیوار محکم در مقابل نفوذ اعتیاد

آمنه درون؛ عضو جوان استان بوشهر که ۸ سال سابقه فعالیت در مرکز امور جوانان شهرستان دیر را در کارنامه خود به ثبت رسانده است، اظهار کرد: با توجه به اهمیت این موضوع، بخصوص آسیب پذیر بودن قشر جوان، سازمان جوانان هلال احمر می تواند با برگزاری کارگاه ها آموزشی و با تکیه به کسب مهارت نیروهای جوان هلال احمر، ضمن اینکه دست توانای یاری به کسانی که گرفتار این معضل شده اند می دهد، برای جوانان آموزش دیده نیز همچون دیوار محکمی در مقابل نفوذ مواد افیونی باشد. وی بر این باور است که گسترش و پیشبرد طرح، زمانی مناسب است که پیوسته و مستمر باشد و رابطه این افراد، دلیل محکمی بر شخصیت بخشیدن و هویت شناسی افراد آسیب دیده باشد.

این عضو فعال هلال احمر که با برگزاری کارگاه های آموزشی و اجرای طرح های مشترک مانند محله عاری از دخانیات، نمایشگاه های مرتبط در مناطق مختلف شهرستان و نیز برپایی حلقه اتصال در میدان های اصلی شهر با حضور پرشور اعضا در پیشبرد این طرح نقش قابل توجهی داشته است بیان کرد: برای اجرای بهتر این طرح با به کارگیری جوانانی که مهارت و آمادگی لازم را کسب کرده اند و همچنین با شرایط و محیط زندگی افراد آسیب پذیر آشنایی کامل دارند و درگیر کردن سازمان های ذیربط و همکاری در خصوص اجرایی کردن این طرح در تمام نقاط می توان در این زمینه اثرگذاری مناسبی داشت.

کاهش اعتیاد، با مدیریت جوانان و ایجاد حلقه های مشارکتی

علیرضا مجتبایی، یکی دیگر از اعضای فعال دیری که ۴ سال از همکاری و فعالیت با حوزه جوانان هلال احمر می گذرد، اظهار کرد: ارتقای فرهنگ پیشگیری در جامعه به منظور آگاهی جوانان از آسیب های اجتماعی، سالم سازی محیط جامعه از ناهنجاری های ناشی از اعتیاد و فرهنگ سازی و استفاده از ظرفیت های جوانان برای پیشگیری از اعتیاد از جمله هدف های کیفی طرح پیشگیری از اعتیاد و همتایان جوان است.

وی که در راستای پیشگیری از مواد مخدر فعالیت هایی از قبیل برگزاری کلاس مهارت های زندگی، پیشگیری اولیه از اعتیاد، تعامل با بسیج در راستای بالا بردن نقش پیشگیری در جامعه را عملیاتی کرده است، افزود: ایجاد کانون های فرهنگی، اجتماعی و آموزشی با مدیریت جوانان صالح با تدبیر و خیرخواه و همچنین اختصاص بودجه در راستای اجرای این طرح با به برگزاری کلاس های آموزشی، تربیتی، ایجاد حلقه های مشارکتی و جوان محور پیرموان این قبیل طرح ها می تواند در زمینه کاهش اعتیاد در بین جوانان تاثیرگذار باشد.

تهیه و تنطیم: حبیب اله آتشی_رابط خبری سازمان جوانان در بوشهر