ارائه مدل جامعه محور پیشگیری از ایدز و اعتیاد توسط سازمان جوانان با همکاری وزارت بهداشت و یونیسف/ تمرکز بر آموزش همسانان و استفاده از شبکه های اجتماعی

سازمان جوانان هلال احمر با هدف پیشگیری از آسیب های اجتماعی بین اعضا و گسترش آن در گروه های همسال، مدل جامعه محور پیشگیری از ایدز و اعتیاد را طراحی کرده و پس از نهایی شدن طرح، این برنامه اجرایی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر، دکتر مسعود حبیبی رییس سازمان جوانان در نشستی که به منظور معرفی این طرح برگزار شد، ضمن اعلام این خبر گفت: شبکه کانونی سازمان جوانان که در سطح کشور در مهدهای کودک، مدارس، دانشگاه ها و شهرها گسترده شده ، فرصت بزرگی برای اجرای طرح های آموزشی است و تدوین مدل جامعه محور پیشگیری از ایدز و اعتیاد یکی از مهم ترین این طرح هاست تا بتوانیم جوانان و نوجوانان را در برابر ایدز و اعتیاد، واکسینه کنیم.

وی با بیان اینکه سلامت اجتماعی یکی از مهم ترین موضوعات مورد تاکید مقام معظم رهبری است، افزود: همه ما مسئول هستیم تا برای تحقق این هدف تلاش کنیم و بتوانیم با انجام آموزش های صحیح، به موقع و اثربخش، از گسترش بیشتر آسیب های اجتماعی پیشگیری کنیم.

رییس سازمان جوانان تصریح کرد: علاوه بر طرح جامعه محور پیشگیری از ایدز و اعتیاد، طرح دیگری با هدف آموزش اعتیاد به ۵۰ هزار نفر در حال اجرایی شدن است.

در ادامه این جلسه، امیر لـله گانی معاون دانشجویی و جوانان با ارائه توضیحاتی، گفت: در طراحی این مدل به دنبال تحقق این هدف بودیم تا بتوانیم در زمینه کنترل ایدز و اعتیاد از روش های آموزشی استفاده کنیم تا بیشترین تاثیر را داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه مدل جامعه محور پیشگیری از ایدز و اعتیاد با همکاری سازمان جوانان هلال احمر، یونیسف و دفتر ایدز و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طراحی و تدوین شده است، اظهار امیدواری کرد تا بتوان در مرحله اجرا نیز، این طرح را با همکاری دستگاه های همکار به سرانجام رساند.

دکتر پدرام موسوی، مجری تدوین مدل جامعه محور پیشگیری از ایدز و اعتیاد نیز در سخنانی با اشاره به چگونگی تدوین این طرح گفت: شناسایی زیرساخت های موجود سازمانی، همفکری با کارشناسان، استخراج پیام های محوری، شناسایی گروه هدف و پیشنهاد الگو برای انتقال مفاهیم، مراحلی بود که در طراحی مدل اجتماع محور انجام دادیم و در نهایت به الگویی رسیدیم که در صورت تایید نهایی اجرایی خواهد شد.

وی افزود: در این طرح اعضای سازمان به چهار گروه ویژه، فعال، نیمه فعال و غیرفعال دسته بندی می شوند که شیوه انتقال پیام به هریک از این گروه ها مجزا خواهد بود. همچنین افراد در دو گروه سنی ۱۲ تا ۱۷ سال و ۱۸ تا ۲۴ سال قرار می گیرند تا باتوجه به نیازهای هر گروه سنی، پیام مرتبط با همان گروه به افراد ارائه شود.

دکتر موسوی با اشاره به اینکه در طراحی این مدل از یک صد نفر از جوانان در استان های مختلف، نظرخواهی شده است، خاطرنشان کرد: جمع بندی نظرات نشان می دهد که از نظر این افراد، آموزش همسانان و استفاده از شبکه های اجتماعی دو راهکار موثر در انتقال پیام است که بیشترین تاثیرگذاری را دارد.

وی در پایان گفت: پیام های آموزشی این طرح توسط دفاتر ایدز و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و زیرنظر کارشناسان مجرب این حوزه تدوین خواهد شد که امیدواریم با اجرای صحیح طرح، اهداف آموزشی آن محقق شود.