یک روز خوب در هشترود؛ گزارشی از اردوی جهادی در روستاهای کم‌برخوردار استان آذربایجان شرقی

مقصد اردوی جهادی اعضای معاونت امور جوانان جمعیت هلال‌احمر استان آذربایجان شرقی، روستای کم‌برخوردار دوشور و طاقچه جیق از توابع نظر کهریز شهرستان هشترود است. معاونت جوانان هلال‌احمر اعم از روسای ادارات و کارشناسان و  اعضای کانون‌های دانشجویی، جوانان، دانش‌آموزی و غنچه‌های هلال و مربیان، صبح زود با اشتیاق زاید‌الوصفی در محل جمعیت هلال‌احمر استان آبرسان گردهم  می‌آیند و این بار مقصدشان یکی دیگر از روستاهای کم‌برخوردار و صعب‌العبور در شهرستان هشترود است. کاروان جوانان با تکمیل‌شدن و برداشتن وسایل و امکانات موردنیاز، تبریز را به طرف شهرستان هشترود ترک می‌کنند. تنها چیزی که در دل کاروان موج می‌زند عشق و شور و نشاط و اشتیاق خدمت به کودکان و دانش‌آموزان است.

مخصوصاً مصادف بودن این ایام با هفته بسیج شور و شعف معنوی خاصی به فضای موجود داده، همچنین کسانی که قرار است در این کاروان به آنها خدمت‌رسانی شود، کودکان و نوجوانان بی‌ریا و معصوم و پاکی هستند که در محیط لبریز از صفا و پاکی روستا زندگی می‌کنند.

معاون راه و شهرسازی استان، معاون بنیاد مسکن استان، معاون اداره گاز استان، فرماندار شهرستان هشترود، فرمانده بسیج بخش نظر کهریز از توابع شهرستان هشترود و دهیار روستای دوشور و طاقچه جیق هشترود و رئیس جمعیت هلال‌احمر هشترود و نمایندگی خبرگزاری صداو سیمای هشترود از صبح  در انتظار جوانان جمعیت هلال‌ا‌حمر در روستا بودند.

اولین مقصد کاروان جوانان، روستای دوشور بود که با استقبال کم‌نظیر اهالی از خرد و کلان، زن و مرد، پیر و جوان در اطراف و داخل مدرسه ۴ کلاسه روستا برگزار شد.
افراد کاروان ابتدا با برپایی چادر و نصب پلاکاردها جهت استقرار و اجرای برنامه‌ها اقدام کرده و به اجرای تک تک آنها پرداختند.

ایستگاه آموزش مانور زلزله در مدارس: در این ایستگاه ابتدا آموزش‌های صحیح پناهگیری و خروج اضطراری دانش‌آموزان در مدارس توسط اعضا و مربیان انجام گرفت و بعد از دیدن آموزش‌های مناسب، مانور زلزله را اجرا و محل‌های امن را برای دانش‌آموزان شناسایی کردند.

ایستگاه نقاشی: در این ایستگاه کودکان در قالب کانون غنچه‌های هلال با کشیدن نقاشی ضمن ابراز احساسات، شماره تلفن‌های ضروری از جمله ۱۱۰، ۱۱۲، ۱۲۵، ۱۱۵  توسط مربیان هلال به کودکان در قالب شعر و نقاشی آموزش داده شد.

ایستگاه دستهای مهربان: در این ایستگاه اعضا با برگزاری فضای شاد و کودکانه توانستند فضای متفاوتی برای کودکان ایجاد کرده و اسباب‌بازی‌هایی که در قالب طرح دست‌های مهربان در روز جهانی کودک توسط دیگر کودکان استان به همین منظور جمع‌آوری شده بود به دست این عزیزان برسانند.

ایستگاه بادبادکپرانی: در این ایستگاه کودکان توانستند با به هوا فرستادن بادبادک، دل‌نوشته‌ها و آرزوهای خود را روی آن نوشته و به پرواز درآورند.

ایستگاه دانشجویی: در این ایستگاه اعضای دانشجویی و جوانان، به توزیع بسته‌های حمایتی (موادغذایی) و اقلام فرهنگی، همچنین به دیگر معاونت‌های شرکت ‌کننده در اردوی جهادی در ارائه خدماتی مانند ویزیت رایگان، آرایشگری، تست قندخون، فشارخون و اندازه‌گیری قد و وزن و بینایی سنجی کمک کردند.
تلاش  در بسط و گسترش فرهنگ جهادی می‌تواند یکی از مهم‌ترین ابعاد اردوهای جهادی باشد، چراکه روحیه جهادی روحیه‌ای برآمده از متن دین است و تلاش بر این است که هر کس در هر جا با هر امکاناتی سعی کند اهداف مقدسی را پیگیری کند.
این بدان معنی است که اعضا تلاش می‌کنند تا سایرین نیز از اردوهای جهادی برای حل مشکلات شهرشان و حتی کشور الگو بگیرند و البته در صورت گسترش فرهنگ جهادی این پدیده می‌تواند به عنوان بخشی از یک الگوی پیشرفت به جهانیان ارائه شود.
اردوهای جهادی استان به منظور ترغیب و تشویق جوانان به حس همکاری و ایثار و گذشت و مهم‌تر از همه خودشناسی  و رسیدن به خودسازی برپا می‌شود، زیرا هجرت و دوری از زندگی شهرنشینی یکی دیگر از مهم‌ترین ابعاد اردوهای جهادی است. جدایی از زندگی روزمره و حضور در محیطی با شرایط اولیه زندگی این بستر را فراهم می‌آورد تا شرکت‌کنندگان بیش از پیش ضعف‌های فردی و تعلقات به زندگی روزمره را درک کنند.

فرزانه فرزند سرخابی،  عضو معاونت امور جوانان هلالاحمر آذربایجانشرقی

منبع: نشریه پیام هلال