رابطین خبری داوطلب سازمان جوانان، جوانانی که بشردوستی را نگارش می کنند

عمرش زیاد نیست اما با انرژی و پرتلاش در دنیای اطلاعاتی امروز قدم برمی‌دارد و روزبه‌روز بر توانایی‌هایش افزوده می‌شود.

می‌خواهیم در مورد پلان‌های پشت‌صحنه یک تیم فعال و همیشه پنهان سازمان جوانان که پویا و باذوق رسانه‌ای شبانه‌روزی تلاش می‌کنند تا جایگاه بشردوستی و فعالیت‌های بشردوستانه را در سطوح ملی و بین‌المللی طنین‌انداز کنند، حرف بزنیم! آنهایی که وقتی قلم به دست می‌گیرند و می‌نویسند، نوشته‌ها رنگ‌وبوی جوانی به خود می‌گیرد، چون هرگاه قلم نویسنده‌ای جوان با روحیه داوطلبانه و بدون هیچ چشمداشتی در دست، جانی دوباره می‌گیرد و می‌چرخد و به زیبایی بر لوح می‌نگارد و می‌داند که در خانواده‌ای حضور دارد که انسانیت را سرلوحه همه کارها قرار داده‌اند، به یکباره اثری ماندگار خلق می‌شود.

چند سالی است که در سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر یک ابتکار صورت گرفته و با این‌که شاید کمتر کسانی بودند که به این امر مهم توجه کردند، اما امروز با پشت‌سر گذاشتن برخی موانع و مشکلات درون و برون‌سازمانی به جزء اصلی و جدانشدنی رسانه‌های سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر تبدیل شده است. رابطین خبری جوان در انفجار اطلاعاتی دنیای امروز نقش ویژه‌ای در جهت انعکاس اخبار و رویداد‌های عام‌المنفعه و خیرخواهانه جمعیت هلال‌احمر و سازمان جوانان دارند، به‌گونه‌ای که اگر در یک شهر یا استان کمتر به اهمیت حضور این رابطین پی برده باشند به طبع آن بازخورد مثبتی از فعالیت‌های خود دریافت نخواهند کرد.

در دنیای امروز جدا از رسانه‌های مکتوب، رسانه‌های دیجیتال و الکترونیک هم جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده‌اند و اگر با برنامه‌ریزی مدون به بهره‌مندی از این رسانه‌ها پرداخته شود، انعکاس خوبی از رویداد‌ها و فعالیت‌ها را شاهد خواهیم بود.

سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر تمامی زیرساخت‌های لازم جهت حضور و فعالیت رابطین را مهیا ساخته و تعامل و همکاری استان‌ها را می‌طلبد که به این امر توجه بیشتری داشته باشند و استان‌هایی که اقدام به برگزاری دوره‌های رابطین خبری کرده‌اند در انعکاس فعالیت‌های خود موفق‌تر بوده و بسیاری از رابطین آنان در سطح ملی هم فعالیت‌های خوبی را به انجام رسانده‌اند.

از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که رابطین جوان سکاندار آن هستند حضور آنان در برنامه‌های کشوری به‌عنوان خبرنگار، رابط خبری و عکاس است. اجرای این طرح در تابستان امسال با حضور گروهی رابطین در اردو‌های نشاط و امید و المپیاد آماده و انعکاس بسیار خوب فعالیت‌های صورت‌گرفته آغاز شد و قطعا در آینده هم حضور رابطین خبری در سایر برنامه‌های استانی و کشوری بیشتر حس خواهد شد.

اهمیت خبرنگاران داوطلب و رابطین خبری جوان به‌عنوان نشردهنده‌های بشردوستی در جامعه بسیار حایز اهمیت است و ما امروز با انفجار اطلاعات در فضای مجازی و حقیقی سروکار داریم که انعکاس خبر یا عکس از یک رویداد بشردوستانه و عام‌المنفعه می‌تواند عامل تغییر نگرش، فرهنگ‌سازی و آشنایی هرچه بیشتر با اهداف و برنامه‌های جمعیت هلال‌احمر شود.

در بسیاری از استان‌های کشور رابطین فعالی حضور دارند که در کنار روابط عمومی‌ها تسهیلگر انعکاس اخبار و رویداد‌ها در سطح استانی و کشوری هستند و بسیاری از استان‌ها در شعب‌داری رابطین بوده که ازجمله آنان می‌توان استان‌های کردستان، قم، خوزستان، تهران، مرکزی، لرستان و اصفهان را نام برد.

در ادامه این گزارش به دیدگاه تعدادی از رابطین فعال سازمان جوانان در سطح کشور که از طریق وب‌سایت سازمان جوانان انتشار یافته خواهیم پرداخت.

جواد صفایی رابط خوش‌ذوق و عضو جوان جمعیت هلال‌احمر استان چهار‌محال‌و‌بختیاری از روز‌های خوش هلال‌احمر می‌گوید:

سال ۱۳۸۷در دبیرستان نمونه علامه‌طباطبایی شهرکرد یک دوره کلاس آموزشی کمک‌های اولیه برای دانش‌آموزان برگزار شد که پس از پایان دوره آموزشی بنده بر‌حسب علاقه عضو سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر شدم و سه‌سال بعد با عضویت در شبکه اجتماعی ماه نو و حضور در جمع صمیمی دوستان هلال‌احمری و بامشاهده انعکاس فعالیت‌های بشردوستانه، میل و انگیزه‌ام نسبت به فعالیت در جمعیت هلال‌احمر افزایش یافت و درحال حاضر رابط خبری سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر در استان چهارمحال‌وبختیاری هستم و بسیار خوشحالم از این‌که عامل انعکاس فعالیت‌ها هستم. کمک به همنوع را دوست دارم، خداوند در سوره مبارکه اسراء آیه ٧ می‌فرمایند: «اگر نیکی کنید به خودتان نیکی می‌کنید.»

اصول و اهداف جمعیت هلال‌احمر نیز منطبق با همین کلام الهی است، پس یقینا فعالیت داوطلبانه در هلال‌احمر علاوه بر ایجاد آرامش‌خاطر در زندگی انسان‌ها، اجر و پاداش دنیوی و اخروی نیز به همراه دارد.

فعالیت در جمعیت هلال‌احمر به من آرامش می‌دهد. حضور در کنار جوانانی که محبت و مهربانی را به مردم هدیه می‌کنند هیچ‌وقت خسته‌کننده نیست، وجود دست‌های پاکی که دغدغه‌شان تسکین آلام بشری است، باعث دلگرمی است.

جوانان هلال‌احمر همواره به صورت داوطلبانه در مراکز امور جوانان مشغول فعالیت هستند، لذا انعکاس و پوشش خبری برنامه‌های اجراشده باعث دلگرمی بیشتر آنها نسبت به ادامه فعالیت در هلال‌احمر می‌شود. همچنین آگاه‌سازی سایر اقشار جامعه از برنامه‌های بشردوستانه و عام‌المنفعه جمعیت هلال‌احمر و شناساندن ارزش‌های والای انسانی این نهاد مردمی باعث افزایش جذب داوطلبانه و نگاه مثبت افراد نسبت به جمعیت هلال‌احمر می‌شود.

مریم حقیقت‌مهام عضو جوان استان همدان و کارشناس علوم‌اجتماعی از دانشگاه بوعلی‌سینا از شیرین‌ترین خبری که فرستاده می‌گوید:

در طی یک اقدام فرهنگی شهربازی رنگین‌کمان به‌عنوان نخستین شهربازی بشردوستی کشور معرفی شد. در این مراسم با حضور مدیرعامل و معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر همچنین مدیرعامل مجموعه شهربازی رنگین‌کمان کلید خورد. این انتخاب به این دلیل بود که تفاهم‌نامه‌ای بین جمعیت و شهربازی منعقد شد. طی این تفاهمنامه شهربازی رنگین کمان امکان استفاده رایگان کودکان سرطانی و دانش‌آموزان بیماری‌های خاص را فراهم کرد و با همکاری دو مجموعه، کودکان مبتلا به سرطان لحظات شاد و فرح‌بخشی را در این مجموعه سپری می‌کردند و تابلوی زرینی ازسوی جمعیت هلال‌احمر به جهت تقدیر از خدمات شهربازی در این مراسم رونمایی و عنوان شهربازی بشردوستی به آن اعطا شد.

شهربازی رنگین‌کمان از ساعت ١٧:٠٠ تا ٢:٠٠بامداد فعال است که دارای مجموعه‌های مختلفی از جمله سالن سرپوشیده، باغ آسمانی ویژه کودکان، کارتینگ و ماشین‌های کوبنده، قایقرانی، فست‌فود و رستوران‎های اسکای، سالتو، ترن هوایی و… است و مطابق تقاهم‌نامه به کودکان سرطانی به صورت رایگان خدماتی ارایه می‌کند.‏‎

هرگز خسته نمی‌شوم! با این‌که بنده شاغل هستم ولی همچنان به فعالیت داوطلبانه در جمعیت هلال‌احمر ادامه می‌دهم و در برنامه‌ها مشارکت فعال دارم، حتی در ایام نوروز صبح‌ها در حوزه معاونت امور جوانان استان به‌عنوان رابط خبری مشغول فعالیتم و از آن‌جا بدون فوت وقت، تا دو بامداد در شهربازی مشغول به کار هستم.

سمیه بیریایی جوان فعال و رابط خبری استان لرستان از حضورش در جمعیت هلال‌احمر می‌گوید:

ارتباط من با جمعیت از زمان دانش‌آموزی بود. علاقه فراوان به کار جمعیت و خدمات امدادی باعث شد عضو جمعیت شوم. بعدا با ورود به دانشگاه و هدفدار و جهت‌دارشدن برنامه‌های هلال‌احمر ارتباطم با جمعیت بیشتر و پررنگ‌تر شد.
فعالیت داوطلبانه همان طوری که از نامش معلوم است انجام کار یا خدماتی بدون هیچ چشمداشتی است. انجام کار خیر همان‌طوری که خداوند در نهاد انسان قرار داده جزیی از فطرت انسان است.

علاوه بر این‌که مربی امداد سازمان امداد و نجات و مربی داوطلب سازمان داوطلبان بودم، در سال‎های اخیر به علت کمبود نیروی اداری در کارهای اداری جمعیت نیز همکاری داشته‌ام و به‌طور مستقیم و مدام در واحد‌های جوانان و داوطلبان شعبه ازنا همکاری می‎کنم.

اعتقادم این است که هر فردی که وارد جمعیت می‎شود یک عضو و داوطلب است و فعالیت‎های حوزه جوانان همیشه جذاب و تلاش‌ها و آموزش‌های حوزه امداد کاربردی است. هر حوزه نیز فعالیت‌های خاص خودش را دارد. بنده به‌عنوان یک عضو باخلق‌وخوی جوانی همواره دوست دارم داوطلبانه یک امدادگر آموزش‌دیده باشم.

امید یوسفی عضو شورای اجرایی کانون دانشجویی دانشکده فنی و مهندسی شهید یزدان‌پناه سنندج، دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار یکی از این رابطین جوانی است که از عملکرد و شرایط کاری رابطین خبری جوان می‌گوید:

با توجه به اهمیت اطلاع‌رسانی و ارسال گزارش‌ها و اخبار از فعالیت‌های سازمان جوانان در چند‌سال اخیر اهمیت اطلاع‌رسانی به خوبی در بین جوانان بیان شد و مورد استقبال خود اعضا قرار گرفت که در دو‌سال اخیر به اوج خود رسیده و اکنون در سطح کشور رابطین جوان عامل انعکاس فعالیت‌ها و رویداد‌های استان‌های خود هستند.
رابطین خبری در سازمان جوانان مسئولیت مهمی را به عهده دارند، چرا که هر چه بتوانند در انعکاس اخبار و گزارش برنامه‌ها و فعالیت‌های بشردوستی بهتر کار کنند می‌توانند جامعه را بیشتر و بهتر با فعالیت‌های عام‌المنفعه جمعیت آشنا کنند که داشتن آگاهی کامل و کافی در این راستا لازمه موفقیت در این امر است.

رابطین خبر صدای رسای سازمان جوانان هستند، چراکه با فعالیت‌های خوبی که از خود نشان می‌دهند و با انعکاس اخبار فعالیت‌های سازمان به نحو احسن نقش ویژه‌ای در پیشبرد اهداف و ترویج امر بشردوستی در جامعه دارند.

همان‌طور که همه ما می‌دانیم اگر چندین برنامه و فعالیت خیلی خوب هم انجام شود اما اخبار و مستنداتی در رسانه‌ها منتشر نشود همانند این است که آن فعالیت‌ها هیچ وقت صورت نگرفته است.

معصومه نجفی رابط خبری جوانان جمعیت هلال‌احمر استان مازندران:

جمعیت هلال‌احمر یک موسسه عام‌المنفعه، غیردولتی و غیرانتفاعی است که هم در زمان حوادث و هم در زمان آرامش فعالیت‌های مفیدی در راستای خدمت‌رسانی ارایه می‌دهد. به‌طور مثال در زمان حادثه و با توجه به اقتضای نوع آن به امر امدادونجات و در زمان‌هایی که حوادث رخ نمی‌دهند در زمینه جذب و سازماندهی و آموزش مردم در زمینه‌های پیشگیری و مقابله با خطرات می‌پردازد.

جذب و مشارکت عموم افراد جامعه از کودکان در کانون غنچه‌های هلال تا جوانان و داوطلبان همگی نشان از گستردگی فعالیت‌های این جمعیت دارد و از آن‌جایی که سازمان جوانان پایه‌گذار و محرک اصلی حضور داوطلبان در این جمعیت است تأثیر بسزایی در ترویج و گسترش اصول و اهداف جمعیت دارد.

سازمان جوانان نقطه تلاقی مهربانی‌هاست، انسان‌هایی که با آرمان‌های متعالی بشردوستانه در عرصه خدمت‌رسانی از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند و درواقع یکی از دلایل اصلی پویایی برنامه‌های سازمان جوانان، بهره‌مندی از خدمات جوانان پرشور، توانمند و آگاه به اهداف عالی و انسانی جمعیت هلال‌احمر است.

فاطمه پاک‌سرشت رابط خبری و عضو فعال جوانان جمعیت هلال‌احمر استان کرمان:

جمعیت هلال‌احمر کلکسیونی از بهترین‌هاست، منظورم از بهترین‌ها همان اعضای داوطلبی هستند که بدون هیچ چشم‌داشتی و در هر شرایطی در هلال‌احمر فعالیت می‌کنند و هیچ‌وقت جمعیت را تنها نمی‌گذارند.

«جوانان، امدادگران و داوطلبان» به هرکدام از این گروه‌ها که نگاه می‌کنیم می‌بینیم هر کدام‌شان دنیایی از خوبی و ایثار هستند. همان‌طور که می‌دانیم کانال ورودی جمعیت هلال‌احمر، سازمان جوانان است، بنده هم زمانی که با این سازمان آشنا شدم روزبه‌روز به فعالیت‌ها و برنامه‌های جوانان اشتیاق پیدا کرده و انگیزه‌ام بیشتر می‌شد و همین تنوع و شور و نشاط و یکرنگی که بین اعضای سازمان جوانان حاکم است باعث شده سازمان جوانان را انتخاب کنم.

مریم گویا رابط خبری و جوان فعال شعبه هلال‌احمر شهرستان آشتیان استان مرکزی:

با توجه به این‌که در دنیای امروز بلایای طبیعی زیادی جوامع بشری را تهدید می‌کند و کشور ما هم در معرض این تهدید‌هاست، رابطین خبری سازمان جوانان هلال‌احمر با اشراف کامل به اخبار و اطلاع‌رسانی صحیح از حوادث، بی‌طرفانه و بدون غرض‌ورزی می‌توانند نقش موثری در کاهش آسیب‌های روانی ناشی از حوادث داشته باشند.
رابطین خبری جوانان در شعب هلال‌احمر می‌توانند پل ارتباطی موثری در اشاعه اخبار در سطح کشور و در بین مردم باشند.

وجود این رابطین جوان در سازمان جوانان هیچ‌گاه به‌عنوان حذف صاحبان تجربه نیست، بلکه با توجه به انگیزه‌های جوانان به فعالیت‌های اجتماعی و بشردوستانه و مثبت‌اندیشی می‌تواند گام موثری در تسهیل اخبار شعب داشته باشد.

اهمیت اطلاع‌رسانی در جمعیت هلال‌احمر بسیار است، زیرا جمعیت هلال‌احمر به‌گونه‌ای است که آنچه انعکاس پیدا کند چیزی فرا‌تر از یک خبر است و خود می‌تواند عامل فرهنگ‌سازی و آموزش در جامعه باشد و این کار صرفا با یک نفر کارشناس روابط عمومی محقق نمی‌شود و نیاز است در کنار سایر فعالیت‌های جمعیت هلال‌احمر رابطین خبری هم مورد توجه همه قرار بگیرد تا هرچه بیشتر شاهد انعکاس فعالیت‌های عام‌المنفعه و نوع‌دوستانه جمعیت هلال‌احمر در جامعه باشیم.

منبع: روزنامه شهروند

http://shahrvand-newspaper.ir/1395/08/06/Main/PDF/13950806-978-10-12.pdf

تدوین گزارش: امیر کریمی – رابط خبری سازمان جوانان از استان کردستان
مصاحبه ها: مرضیه باغستانی و ابوالفضل امینی رابطین خبری سازمان جوانان از استان اصفهان